Apel o pomoc dla Rozbratu!

  • środa, 11 marzec 2009
Kolektywu Rozbrat zwraca się do wszystkich z prośbą o pomoc.W dniu 26 lutego br. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu wyłożyła do opinii publicznej Projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w obrębie Sołacza. Zakres planu obejmuje tereny zajmowane przez skłot Rozbrat. Miejscy planiści przygotowując projekt MPZP niestety nie wzięli tego faktu pod uwagę. Sytuacja jest dodatkowo bardzo poważna ze względu na toczącą się od wielu lat procedurę prawno - administracyjną jednej z działek, na których leży Rozbrat. Firma Darex, w 1994 biorąc kredyt hipoteczny w Banku Mazowieckim zastawiła tą działkę pod hipotekę. W następnych latach zawiesiła swoją działalność, a właściciel zniknął bez śladu. Bank chcąc odzyskać pożyczone pieniądze składa pozew do sadu administracyjnego, oraz wstrzyna procedury windykacyjne.
W styczniu początku 2008r. na Rozbrat wchodzi komornik z policją, rozwierca zamki, sporządza wycenę terenu. Po roku, sytuacja się powtarza, znów odwiedza nas komornik, wycenia teren, sprawa ponownie trafia do mediów i przede wszystkim sądu, który lada chwila określi datę licytacji.

Jak widać na projekcie MPZP na terenie Rozbratu mamy proponowaną zabudowę jednorodzinną wolnostojącą, co stanowi o dużej atrakcyjności inwestycyjnej tego terenu.
http://www.mpu.pl/plany.php?s=6&p=71

Wiemy równocześnie, że Sołacz leży w zachodnim klinie zieleni, co stanowi o specyfice tego obszaru (miejscy planiści każdy rodzaj proponowanej zabudowy usilnie określają mianem "zabudowa mieszkaniowa w klinie zieleni"). Przyglądając się terenowi bliżej napotykamy na szereg argumentów przemawiających za zmianą projektu planu:

- retencja wodna - ciek Bogdanka;
- spływ powierzchniowy, duża wodochłonność terenu, zjawisko flash flat - teren jak gąbka - po przystosowaniu tego obszaru pod zabudowę (konieczne dreny) narazimy tereny na podtopienia;
- obniżenie poziomu wód gruntowych - daleko sięgającą degradacja - wysuszenie kolejnych terenów;
- konieczna przebudowa i ustosunkowanie cieku - ogromny nakład pieniędzy publicznych;
- przekształcenia kolejnych terenów publicznych - park Wodziczki - w tereny prywatne;
- zabudowa kolejnego klina zieleni;
argumentów jest wiele...

Termin składania uwag do projektu MPZP "Sołacz" upływa 10 kwietnia, liczymy, że uda nam się zmienić projekt planu oraz zahamować politykę przestrzenną miasta nastawioną na zyski, nieuwzględniającą potrzeb mieszkańców. Wnioski może składać każdy, jako zwykły mieszkaniec, stowarzyszenie, organizacja itp.

W razie pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ludzie czytają....

Akcja bezpośrednia przeciwko Krzysztofowi Bosakowi

16-07-2020 / Ruch wolnościowy

27 czerwca, dzień przed wyborami prezydenckimi, zatrzymano 3 osoby, do zatrzymania jednej z nich doszło na dworcu kolejowym podczas powrotu...

Floyd Stachowiak

12-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

Przemoc policyjna nie jest niczym nowym, jest to temat, który przewija się przez dyskurs społeczny regularnie od lat. Policja od...

Policja, policja nam dokucza

09-08-2020 / Kraj

W piątek (7.8.2020) władza wysłała nam wiadomość - sprzeciwu nie będzie. Demonstracja owego sprzeciwu środowisk LGBT+ i sojuszniczych została brutalnie...