Index73 w obronie Rozbratu

Index73 w obronie Rozbratu

  • piątek, 24 październik 2008
List otwarty w sprawie skłotu Rozbrat w PoznaniuAktualna sytuacja poznańskiego skłotu "Rozbrat" - najdłużej w Polsce działającego autonomicznego centrum kultury niezależnej - jest ponoć przesądzona. Ziemia, na której stoją budynki skłotu, zostanie niebawem zlicytowana, zaś aktywistki i aktywiści znajdą się na bruku. Przypomnijmy - Rozbrat to 14 lat aktywnej działalności społecznej, w tym blisko 50 spotkań tematycznych, kilkanaście konferencji i występów teatralnych (Komuna Otwock, Teatr Ósmego Dnia, spotkanie z Living Theatre), ponad 30 koncertów, kilkadziesiąt imprez, wykładów i wystaw (w tym takich artystów, jak Zbigniew Libera, Rafał Jakubowicz czy Karol Radziszewski), niezliczone projekcje filmowe; biblioteka i punkty spotkań ruchów społecznych (w tym ekologicznego, pracowniczego, feministycznego i antyglobalistycznego).
Licytacja ziemi, na której znajduje się Rozbrat oznacza koniec działania tego miejsca oraz aktywności kilkudziesięciu osób, które je współtworzyły.

Jako inicjatywa działająca na rzecz wolnej kultury, dostępu do tworzenia i korzystania z kultury, Indeks73 wyraża gorące poparcie dla wieloletnich działań skłotu Rozbrat. To miejsce oraz tworzący je ludzie wnieśli ogromny wkład w tworzenie niezależnej kultury nie tylko w Poznaniu, ale równie w skali całego kraju, dlatego zasługuje nie tylko na uznanie, ale równie na wsparcie.

Dla wielu z nas - działaczek i działaczy społecznych z Polski i zagranicy; artystek i artystów; naukowców i uczonych; animatorek i animatorów kultury; muzyków i ludzi teatru - Rozbrat pozostaje inspiracją i przykładem. Bezinteresowne zaangażowanie aktywistek i aktywistów stanowi naszym zdaniem trwały i wartościowy wkład w kulturę, debatę publiczną, prawa pracownicze i prawa człowieka.

Oddolne budowanie kultury i wspólnot lokalnych to jedna z najmniej docenianych form działalności. W pogoni za zyskiem często tracimy z oczu wartości na co dzień budowane przez działaczki i działaczy społecznych z Rozbratu - międzyludzką solidarność, autonomię i wolną kulturę. Tymczasem te wartości stanowią fundament każdej działalności twórczej, co wielokrotnie pokazała działalność Rozbratu, goszczącego między innymi artystów i artystki cenzurowane przez oficjalne galerie; ruchy społeczne wyrzucane z innych siedzib oraz społeczności lokalne pozbawiane możliwości działania.

Cenzura to dziś nie tylko oficjalny zakaz. To cała maszyneria oficjalnych i nieoficjalnych działań powodujących niewidzialność tego, co społecznie ważne. Swoim wieloletnim, bezinteresownym zaangażowaniem aktywiści i aktywistki Rozbratu wielokrotnie dawali dowody zaangażowania w rozwój kultury swojego miasta i całego kraju. Przyszedł czas, by docenić ten wkład.

Z poważaniem, członkowie i członkinie Inicjatywy Indeks73

Ludzie czytają....

Polityczne ulotki to dla policji śmieci – kolejne absurdalne…

03-08-2021 / Poznań

24 października 2020 roku w ramach protestu, związanego z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, miała miejsce kolejna z serii akcji politycznych. Tym...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...