Na murach... szablony

  • piątek, 06 sierpień 2010
Wycinając i odbijając szablony chcemy wyrazić i utrwalić swoje zdanie na nurtujące nas tematy. Chcemy zagłuszyć komercyjną paplaninę i swoimi hasłami lub kreatywną grafiką wpłynąć na świadomość oglądających. Uważamy, że nazywanie graffitii wandalizmem i ocenianie jej tylko w kategoriach szkód wywołanych na elewacjach jest niczym innym,  jak odwróceniem uwagi od krytyki wszechobecnych komunikatów wizualnych z bilbordów, atakujących nas ze wszystkich stron kapitalistyczną propagandą w służbie zysku i bezmyślnej konsumpcji.Traktujemy to jako walkę informacyjną z systemem i estetyczną prowokację, dialog ze współczesnym establishmentem. I polecamy ten rodzaj wolnej i nieocenzurowanej wypowiedzi każdemu!

Jak zrobić szablon?

Oczywiście trzeba zacząć od znalezienia lub wykonania interesującego nas wzoru.
Aby najłatwiej dopasować wzór znaleziony w Internecie, do rozmiaru kartki, odpal Painta, wejdź w ustawienia strony i zaznacz „dopasuj do 1 na 1 stron”. Lub po prostu wydrukuj i powiększ na ksero.

Przygotowany wzór przyklej taśmą do folii (najlepiej nadają się do tego folie rentgenowskie lub sitodrukowe – aby pozbyć się naświetlonej warstwy nadruku włóż folię na kilka godzin do ciepłej wody z mydłem, a następnie zetrzyj gąbką lub szczotką, jeśli się spieszysz możesz pod bieżącą wodą zeskrobać równie łatwo żyletką).

Zanim zaczniesz wycinać, dobrze jest podłożyć coś pod szablon tak, aby ostrze po przebiciu folii miękko wbijało się w podłoże nie niszcząc nam biurka. Można wykorzystać do tego jakiś sztywny karton lub starą sklejkę, kawałek szyby. Do wycinania najlepiej nadają się wszelkiego rodzaju małe noże introligatorskie z odłamywanymi ostrzami lub skalpele.

Wycinasz tylko czarne elementy ze wzoru, warto pamiętać by podczas wycinania uważać i nie poprzerywać wyznaczonych wcześniej łączników(zaczepów) tak, aby wzór po wycięciu nie wypadł. Gdy jednak się to zdarzy zaklej wąskim paskiem taśmy klejącej przecięty zaczep lub stwórz nowy aby się lepiej trzymał wycięty wzór w folii.

Wycięty szablon można już odbijać na murze. Pamiętaj, aby szablon był dobrze dociśnięty, a sprej w odpowiedniej odległości, tak by nie zalać napisu, ale i aby nie wyjść z farbą poza folię z  szablonem. Lepszy jest słabo odbity szablon niż zalany. Używając wałków z gąbki zadbaj, aby nałożyć na gąbkę małą ilość farby.

Powodzenia!

Przykładowe szablony (kliknij, aby powiększyć):

A111


antifarozbrat111

capitalism111

doscrepresji111

gentryfikacja_stop111


hwdp2111

malujmury111

patriotyzmtoidiotyzm111

policjajestwszedzie111

radykalny-poznan111

rozbrat-zostaje!-antifa111

star111

walkatrwa111

wysokieczynsze3111

Ludzie czytają....

Czy kryzys epidemiczny istnieje?

11-05-2020 / Kontrola społeczeństwa

Mijają kolejne tygodnie pandemii, a w dalszym ciągu jej obecny i przyszły przebieg, rozmiary i konsekwencje budzą wiele kontrowersji. Nadal...

Oświadczenie - Przeciwko wycince drzew w Suchym Lesie

06-05-2020 / Kraj

Dzisiaj (6.05) o godzinie 6:00 grupa dziesięciu aktywistów i aktywistek związanych z inicjatywą „Zielona Fala” i poznańską Federacją Anarchistyczną przeprowadziła...

Floyd Stachowiak

12-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

Przemoc policyjna nie jest niczym nowym, jest to temat, który przewija się przez dyskurs społeczny regularnie od lat. Policja od...

2017 - Polska - I. Stachowiak 2020 - USA…

10-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

W maju 2017 cała Polska dowiedziała się, że Igor Stachowiak był torturowany i został zabity przez funkcjonariuszy policji. Środowisko anarchistyczne...