Berlin - demonstracja w obronie wolnych przestrzeni

  • niedziela, 15 marzec 2009
Ponad 5 tys. osób wzięło udział w sobotniej demonstracji w Berlinie, w ramach kampanii Wir bleiben Alle (Zostajemy wszyscy), mającej na celu powstrzymanie niszczenia wolnych przestrzeni, skłotów i centrów socjalnych, reorganizacji miast w centra kapitalistycznego biznesu oraz sprzeciwu wobec agresywnej, polityki władz miejskich względem reszty społeczeństwa. W demonstracji brali udział również działacze polskich organizacji anarchistycznych, lewicowych i skłotersi, w tym min. delegacja z poznańskiego Rozbratu.
Główna część protestu przebiegała raczej pokojowo, na rogu ulic Revaler i Simon Dach zniszczono tylko jeden samochód policyjny. Policja, która zazwyczaj w Niemczech nastawiona jest bardzo konfrontacyjnie, tym razem trzymała się z boku, nie interweniowała nawet w przypadku niesienia transparentów o długości przekraczającej 1,5 m. (niemieckie prawo zabrania noszenia podczas demonstracji transparentów o większych wymiarach).

Pod koniec protestu część demonstrujących, skręciła w Warschauer Strasse, gdzie doszło do większych strać z policją, w ich wyniku zniszczono min. fasadę baru McDonald przy Frankfurter Torr. Żaden z polskich aktywistów nie został zatrzymany.

Organizator demonstracji kampania "Zostajemy wszyscy", domaga się wprowadzenia natychmiastowych i trwałych rozwiązań politycznych dla wszystkich miejsc autonomicznych w kraju i za granicą. W szczególności żądania dotyczą projektów zagrożonych ewikcją, jak również zmian w neoliberalnej polityce miejskiego planowania.

Współtwórcy i mieszkańcy berlińskich (i nie tylko) "domów-projektów" (rodzaj tymczasowego unormowania prawnego dla byłych skłotów) przedstawili podczas demonstracji swoją sytuację. Ustalono, że w przypadku ogłoszenia terminu ewikcji któregokolwiek z zagrożonych miejsc będzie miała miejsce ogólnokrajowa, skoordynowana akcji solidarnościowa. Zainaugurowano również kampanię przeciwko rosnącym cenom czynszów.

Ludzie czytają....

Akcja bezpośrednia przeciwko Krzysztofowi Bosakowi

16-07-2020 / Ruch wolnościowy

27 czerwca, dzień przed wyborami prezydenckimi, zatrzymano 3 osoby, do zatrzymania jednej z nich doszło na dworcu kolejowym podczas powrotu...

Floyd Stachowiak

12-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

Przemoc policyjna nie jest niczym nowym, jest to temat, który przewija się przez dyskurs społeczny regularnie od lat. Policja od...

Policja, policja nam dokucza

09-08-2020 / Kraj

W piątek (7.8.2020) władza wysłała nam wiadomość - sprzeciwu nie będzie. Demonstracja owego sprzeciwu środowisk LGBT+ i sojuszniczych została brutalnie...