Ruchy pracownicze i globalizacja

Ruchy pracownicze i globalizacja

  • czwartek, 15 październik 2009
15.10.2009 r. w Klubie Anarchistycznym na Rozbracie spotkaniem poświęconym książce Beverly J. Silver "Globalny proletariat" pt. „Ruchy pracownicze i globalizacja od 1870 roku do dziś” zainaugurowany został tegoroczny sezon Wolnościowego Klubu Dyskusyjnego. W roli prelegentów wystąpili: dr Przemysław Pluciński (socjolog, Instytut Historii UAM, Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – edycja polska), Jarosław Urbański (Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Federacja Anarchistyczna s. Poznań). Książka „Globalny proletariat” to plon wieloletnich, pionierskich badań nad światową dynamiką ruchów pracowniczych. Odrzucając europocentryzm i ograniczenie pola analizy do poszczególnych państw narodowych Beverly J. Silver dowiodła, że modne koncepcje końca pracy, wygaśnięcia walki klas i upadku historycznej roli klasy robotniczej nie mają podstaw empirycznych. Globalizacja nie tylko nie zakończyła walk klasowych, ale przeciwnie, sprawiła, że wybuchają dziś w nowych miejscach, z nową, nieznaną wcześniej siłą. Ośrodki walk pracowniczych przemieszczają się. Konflikty wybuchają wszędzie tam gdzie poszukujący taniej siły roboczej kapitał przenosi produkcję, a także w nowych, wiodących gałęziach gospodarki.
Jeżeli w połowie XX wieku areną najważniejszych walk pracowniczych były Europa i Ameryka Północna, to obecnie dzieje się tak w Chinach, Indiach, Południowej Afryce, Ameryce Łacińskiej. Co więcej, kryzys modelu neoliberalnego i seria nowych wojen imperialistycznych sprawiły, że walka klas z nową siłą powróciła do USA i UE. Dziś polem walk pracowniczych jest już nie tylko przemysł motoryzacyjny, jak to było w XX w., ale także transport, usługi producenckie i osobiste, przemysł edukacyjny... Nowym strategiom wyzysku odpowiadają nowe formy organizacji i oporu siły roboczej, a odpowiedzią na globalizację kapitału i towarzyszące jej wojny staje się nowy internacjonalizm. Walka między siłą roboczą a kapitałem decyduje o kształcie naszego świata.

Beverly J. Silver – amerykańska socjolożka i historyczka. Profesor socjologii na Johns Hopkins University w Baltimore, gdzie pracuje w Institute for Global Studies in Culture, Power and History. Przez wiele lat była członkinią World Labor Research Group działającej w Fernand Braudel Center na uniwersytecie w Binghamton. Autorka pionierskich prac na temat ruchów pracowniczych w perspektywie globalnej. Jest współautorką (wraz z Giovannim Arrighim) książki Chaos and Governance in the Modern World-System (1999). Praca Globalny proletariat (Forces of Labor) uznana została za najlepszą książkę naukową 2005 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne.

Książkę można nabyć w dystrybucji Oficyny Trojka.

Ludzie czytają....

Relacja z otwarcia V sezonu na WOMBie

18-05-2025 / Poznań

Dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie się, wspólne działanie i odpoczynek. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, podkreślamy właśnie...

Łowcy skór. Pochodzenie przemysłu futrzarskiego

27-05-2025 / Ekologia

W ostatnich dekadach chów zwierząt na futra przybrał ogromną wielkość. Polska stała się jednym z największych producentów skór futrzanych. Obecnie...

Kosmos 2025 – podbój i zawłaszczenie

21-05-2025 / Kontrola społeczeństwa

Wyrwanie się z pola grawitacyjnego Ziemi sprawia nie lada problem i wiążę się z dużymi kosztami. Jednak mówi się i...

Między globalizacją i deglobalizacją

03-06-2025 / Walka klas

Jak wskazują niektóre dane statystyczne, poziom przepływu międzynarodowego kapitału w ostatnich latach wyraźnie zmalał. Czy globalizacja uległa załamaniu?

Rozbrat


Rozbrat
ul. Pułaskiego 21a, 60-607 Poznań