Bojkot Nescafé

  • niedziela, 27 czerwiec 2004
Nestlé to jeden z największych na świecie koncernów spożywczych, skupiających łącznie 452 zakładów (z tego 326 w sieci Gwam). W ponad 90% są one zlokalizowane w krajach poza rodzimą Szwajcarią. Łączna suma obrotów koncernu jest dużo wyższa niż wynosi polski budżet - 209 mld. franków szwajcarskich tj. ok. 625 mld. złotych. Nestlé zatrudnia w sumie ok. 90 tys. pracowników z czego 2370 w Polsce. W naszym kraju znamy tego producenta z takich wyrobów jak baton Lion, płatki śniadaniowe Nestlé Pacyfic, kawa Nescafé, woda mineralna Nałęczowianka, wreszcie czekolada Golpana czy koncentraty spożywcze Winiary.Firma Nestlé pojawiła się w Polsce w 1993 roku. Pierwszego roku działalności, jak sama podaje, odnotowała obroty rzędu 8 mln. złotych. W 2003 roku obroty te wyniosły już blisko 1 miliard 400 mln. złotych. Jednocześnie na przestrzeni ostatnich lat Nestlé zwolniło w Polsce tysiące pracowników. Na przykład w poznańskiej Goplanie pracę straciło dwa tysiące ludzi, w kaliskich Winiarach również dwa tysiące, w leżącej pod Słupskiem Kobylnicy dwieście osób. Coraz częściej słychać, że Nestlé do 2006 roku generalnie chce się wycofać z działalności produkcyjnej w Polsce, ale oczywiście zachowa zdobytą, dominującą pozycję na rynkach dystrybucji. Istnieją podejrzenia, że jako pierwsze zlikwidowane zostaną zakłady Goplana w Poznaniu.
Od jakiegoś czasu koncern Nestlé nie reklamuje wyrobów wytwarzanych w poznańskiej Goplanie. Według związkowców wszystko zmierza do ostatecznego zamknięcia poznańskiego zakładu, zatem w obawie o swoje miejsca pracy pracownicy postanowili wezwać do bojkotu kawy Nescafé. W czasie akcji na poznańskim Starym Rynku było obecnych kilkuset Poznaniaków. Wielu z nich dołączyło do pikiety. Pracownicy zakładów Goplana rozdawali wyroby, które produkują wraz z ulotkami informującymi o bojkocie. "Nie kupujcie, nie pijcie kawy Nescafé!" - napisano w ulotkach - "Najpierw ludzie, potem zyski!" W sumie w ostatnich dniach na terenie Poznania rozdano blisko 4000 ulotek. Obok wyrobów Goplany Poznaniacy mogli posmakować kawę sprowadzaną na zasadach fair trade (sprawiedliwego handlu) z zapatystowskiej spółdzielni Mut Vitz, a także domowe wegańskie ciasteczka.

W Krakowie IP/FA wystawiły pikietę popierającą bojkot kawy Nescafé pod firmową kawiarnią w centrum. Około 20 zgromadzonych osób pod hasłami "Bojkot Nescafé" oraz "Dość zwalniania pracowników" skandowało: "Nie pij, nie pij, nie pij u złodzieja!" i "Kapitalizm = Kanibalizm!". Podczas akcji wyjaśniono przez megafon zainteresowanym przechodniom powód akcji. Skupiono się głównie na sposobach pozyskiwania ziaren kawowych z wielkich plantacji i łamaniu praw pracowniczych. Podobnie jak w Poznaniu częstowano przechodniów zapatystowską kawą i ciastkami. "Czy cenisz swój nałóg bardziej niż prawa pracowników?", "Najpierw ludzie, potem zyski!" - takie hasła towarzyszyły 15 osobowej pikiecie jaka odbyła na Nowym Świecie w Warszawie. Wcześniej warszawscy aktywiści rozdawali ulotki pod supermarketami. W Szczecinie naklejki z napisem "Nie kupuj" pojawiły się na opakowaniach kawy Nescafé w hipermarketach Carrefour i Géant. Akcję przeprowadziła i nagłośniła tamtejsza IP/FA. Protesty odbyły się także w Bydgoszczy i Sopocie.

Całej kampanii towarzyszyło duże zainteresowanie lokalnych i krajowych mediów. Rzecznik koncernu Agnieszka Wąsak stwierdziła w wypowiedzi dla Gazety Poznańskiej, że "Nawoływanie do bojkotu, szczególnie przez pracowników i związek zawodowy, uważamy za nieuzasadnione, niezrozumiałe i nielogiczne".

Jak się okazało 26 czerwca podobny protest zorganizowali związkowcy z CGT we Francji. Ulicami Marsylii, gdzie znajdują się zakłady Neslté zagrożone likwidacją, przeszło 1000 demonstrantów domagających się zachowania miejsc pracy.

Nestlé najczęściej bojkotowany koncern na świecie

Na liście najczęściej bojkotowanych koncernów opublikowanej przez Ethical Consumer Magazine Nestlé zajmuje pierwsze miejsce. Oto niektóre przyczyny, dlaczego nie kupujemy wyrobów Nestlé.

Katolickie Stowarzyszenie "Maitri" zarzuca Nestlé, że w pogoni za zyskami i oszczędnościami koncern ten jest odpowiedzialny za zatrudnienie dzieci w warunkach pracy niewolniczej na Wybrzeżu Kości Słoniowej - głównego (60% rynku) eksportera kakao - poprzez narzucanie producentom niskich cen tego surowca. Ponad 50% światowych zbiorów ziarna kakaowego produkują niewolnicy. Władze Nestlé w sprawie tej odmawiają komentarza.

Robotnicy rolni w Brazylii (główny eksporter kawy) za swą morderczą pracę otrzymują miesięcznie średnio 100 dol., co po pokryciu kosztów mieszkania, wody i prądu nie pozostawia prawie żadnych środków na wyżywienie. Stawia to ich przed koniecznością wysłania do pracy na plantacjach kawy swoich dzieci (już od 6-7 roku życia). Zyski z tego procederu czerpią korporacje, z których Nestlé jest jednym z największych.

Nestlé rozpowszechnia pokarmy sztuczne dla niemowląt i zniechęca do karmienia piersią poprzez nieuczciwe praktyki jak: rozdawanie darmowych próbek, nie informowanie o szkodliwości stosowania pokarmu sztucznego i częste nie umieszczenie informacji na opakowaniach w języku kraju, w którym sprzedawane są produkty. Według danych UNICEF powrót do karmienia piersią uratowałoby życie 1,5 mln dzieci rocznie. W krajach, gdzie występują trudności z wodą pitną, niebezpieczeństwo śmierci z powodu zatrucia jest 25 razy wyższe w przypadku pokarmów sztucznych.

Nestlé, światowy potentat w produkcji artykułów spożywczych, w tym żywności dla niemowląt i małych dzieci (40% udziału w rynku mieszanek mlecznych), jest uważany za firmę, która absolutnie nie respektuje przepisów Międzynarodowego Kodeksu i jej praktyki marketingowe zostały uznane za nieetyczne. Od wielu lat brytyjska organizacja Baby Milk Action organizuje na całym świecie kampanie bojkotu Nestlé. Aktualnie do kampanii dołączyły organizacje społeczne z 20 krajów, a w Wielkiej Brytanii akcja ta ma poparcie kościoła, związków zawodowych, organizacji studenckich, organizacji przedsiębiorców, organizacji konsumenckich i niektórych polityków.

Koncern Nestlé w 2002 roku wysunął wobec władz Etiopii żądanie zapłaty ponad 6 mln. dolarów odszkodowania za znacjonalizowaną 27 lat wcześniej plantację kawy. Ponieważ rząd etiopski był w stanie spłacić tylko 1,6 mln, prawnicy korporacji zagrozili procesem międzynarodowym i dopiero pod wpływem protestów organizacji społecznych z całego świata zrezygnowano z tych roszczeń.

Od kiedy Nestlé pojawiło się w Polsce (1993 r.), pracę straciło ponad cztery tysiące robotników. Zatrudnienie w poznańskiej Goplanie spadło z ok. 2700 do 715 pracowników. Redukcje dotknęły także 2000 pracowników z kaliskich Winiar. Jednocześnie w tym samym czasie koncern Nestlé odnotował spore zyski. W przeciągu 10 lat obroty firmy zwiększyły się z kilku milionów złotych do blisko 1,4 miliarda!

Opracował (ju)

Ludzie czytają....

Czy kryzys epidemiczny istnieje?

11-05-2020 / Kontrola społeczeństwa

Mijają kolejne tygodnie pandemii, a w dalszym ciągu jej obecny i przyszły przebieg, rozmiary i konsekwencje budzą wiele kontrowersji. Nadal...

Oświadczenie - Przeciwko wycince drzew w Suchym Lesie

06-05-2020 / Kraj

Dzisiaj (6.05) o godzinie 6:00 grupa dziesięciu aktywistów i aktywistek związanych z inicjatywą „Zielona Fala” i poznańską Federacją Anarchistyczną przeprowadziła...

Floyd Stachowiak

12-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

Przemoc policyjna nie jest niczym nowym, jest to temat, który przewija się przez dyskurs społeczny regularnie od lat. Policja od...

2017 - Polska - I. Stachowiak 2020 - USA…

10-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

W maju 2017 cała Polska dowiedziała się, że Igor Stachowiak był torturowany i został zabity przez funkcjonariuszy policji. Środowisko anarchistyczne...