MM: Napraw rower za darmo na skłocie!

MM: Napraw rower za darmo na skłocie!

  • wtorek, 24 marzec 2009
Środowy wieczór na poznańskim skłocie. Z jednego z budynków dobiegają odgłosy pracy. W środku kilkanaście osób, rowery i mnóstwo części. Tak pracuje Rowerownia. - Słuchajcie, poszedł mi suport, możecie mi pomóc?, Jakie dętki będą najlepsze do mojej nowej kolarki? Kto chce kupić szosowe opony? To tylko niektóre pytania, jakim zasypywani są "Koper", "Głowa", "Kuba", "Kafel" i "Sokół", czyli założyciele pierwszego w Poznaniu darmowego serwisu rowerowego. - To była taka spontaniczna inicjatywa, która powstała na skłocie – tłumaczy "Głowa". - Stworzyliśmy od podstaw warsztat rowerowy i wyposażyliśmy go w różne potrzebne narzędzia. Teraz każdy, kto ma jakiś problem z rowerem, może tutaj przyjść, a my, jeśli tylko zdołamy, pomożemy mu go rozwiązać.

Rowerownia na Rozbracie przy ul. Pułaskiego 21a działa od listopada. W każdą środę między 18 a 21 przyciąga na skłot, potrzebujących pomocy pasjonatów jazdy na „dwóch kółkach”.

- Osoby, które jeżdżą na „kozach”, rowerach starszego typu, mają często problemy w normalnych serwisach, słyszą „takich złomów nie naprawiamy”. – mówi "Koper". - My tak nie podchodzimy do sprawy. Żaden problem nas nie przeraża, jeśli tylko potrafimy, naprawimy każdy rower. Dla nas liczy się to, że ludzi jeżdżą na rowerach. Poprzez Rowerownię chcemy im to ułatwić.

Rowerownia, oprócz serwisu naprawczego, działa także jako punkt wymiany i sprzedaży części rowerowych. Na razie ta giełda działa w ramach środowego dyżuru, ale zainteresowanie tematem jest tak duże, że w kwietniu na Rozbracie wystartuje pierwszy targ rowerowy.

- Naprawdę do tej pory nie było czegoś takiego w Poznaniu. Możesz przyjść z częściami rowerowymi, których nie używasz, które ci zalegają lub które są po prostu niepotrzebne. A co ważne, z częściami dla każdego typu roweru, do "szosówki", ostrzaka, „kozy”, "Holendra", czy nawet najlepszego MTB-a. Jeśli będzie ładna pogoda, postaramy się wystawić tutaj jakieś głośniki, puścić muzykę. Po prostu miła przyjemna atmosfera rowerowego pikniku – śmieje się "Sokół".

Giełda rowerowa ma wystartować w połowie kwietnia i regularnie odbywać się raz w miesiącu w niedzielnie popołudnie.

Rowerownia jest otwarta w każdy środowy wieczór, ale jak zapewniają jej twórcy, jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy w innym terminie, a akurat warsztat będzie otwarty, na pewno nie odejdzie „z kwitkiem”.

A dla wszystkich tych, którzy rowery mają sprawne, w najbliższy piątek Rozbrat zaprasza na rowerową Masę Krytyczną, po której na poznańskim skłocie odbędzie się prawdziwie rowerowa impreza. – Przygotowujemy szereg nietypowych konkurencji, takich jak bitwy na tallbike’ach, czyli wysokich rowerach zbudowanych własnoręcznie. Będzie także „luźna guma”, czyli konkurencja polegająca na równoczesnej jeździe dwóch zawodników powiązanych gumami, w przeciwnym kierunku. A do tego bike fashion show, czyli prześmiewczy pokaz mody rowerowej – zaprasza "Głowa".

Po rowerowych atrakcjach na wszystkich gości czeka taneczna impreza do samego rana.

Ludzie czytają....

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

Wyrok eksmisyjny Rozbratu

13-09-2021 / Rozbrat zostaje!

13 września 2021 r. zapadł wyrok Sadu Rejonowego Poznań - Grunwald i Jeżyce nakazujący wydanie przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Ulica...

Zamalowany budynek? To Mak Dom jest wandalem

12-09-2021 / Informacje

Internet obiegły zdjęcia zamalowanego budynku wchodzącego w skład elitarnego kompleksu „Zielony Sołacz”, który należy do dewelopera Mak Dom Holding. Nie...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...