GW: Demonstranci weszli do fabryki na Zawadach

GW: Demonstranci weszli do fabryki na Zawadach

  • poniedziałek, 04 maj 2009
Manifestację w obronie zwolnionych kolegów zorganizowali wczoraj pod fabryką DAD Polska związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej. Zdaniem kierownictwa zakładu, na teren fabryki wtargnęli anarchiści.DAD Polska na poznańskich Zawadach to dawna Fabryka Zamków i Okuć "Fana". Założona w 1948 r. firma od dwóch lat jest częścią francuskiego koncernu Decayeux. Firma specjalizuje się w produkcji zamków drzwiowych i okuć budowlanych, cała produkcja idzie na eksport.W kwietniu na terenie zakładu założono komisję zakładową związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, do której przystąpiła niemal połowa z 80 pracowników zakładu. Wkrótce potem kierownictwo zakładu zwolniło czworo działaczy związku. Zdaniem Inicjatywy szef firmy Claude Verschelden zagroził innym członkom związku zwolnieniami.

To pierwszy znany w Polsce przypadek próby lokautu (usunięcia z zakładu) za założenie związku zawodowego - alarmuje Inicjatywa Pracownicza. Zarzuca kierownictwu firmy m.in. fałszowanie ewidencji pracy w zakładzie, złe warunki pracy i "skandaliczne" traktowanie pracowników.

Wczoraj w samo południe pod zakładem demonstrowało kilkunastu związkowców z Inicjatywy. - Weszliśmy na teren zakładu, rozmawialiśmy z pracownikami w halach produkcyjnych, rozdawaliśmy ulotki. Rozmawialiśmy też z dyrektorem - opowiada Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej. - Szef firmy nie odpowiedział, dlaczego blokuje powstanie związku zawodowego w DAD i dlaczego tworzy "czarne listy" osób przeznaczonych rzekomo do zwolnienia. Zażądaliśmy natychmiastowego przywrócenia zwolnionych kolegów do pracy.

- Ten związek to organizacja założona przez anarchistów. Demonstranci wtargnęli na teren zakładu, używając przemocy - twierdzi asystentka dyrektora. Kiedy kierownictwo firmy wezwało ochronę i policję, Inicjatywa Pracownicza zakończyła akcję. - Mamy nadzieję, że nasza akcja zastopuje dalsze rugowanie ludzi z zakładu - mówi Urbański.

Co na zarzuty związku odpowiada kierownictwo firmy? W trakcie rozmowy z demonstrantami z Inicjatywy Pracowniczej Claude Verschelden stwierdził, że firma stara się poprawiać warunki pracy. Na zarzuty stawiane przez związkowców jednak nie odpowiedział.

Mimo kilkakrotnych prób, nie udało się nam wczoraj zdobyć komentarza dyrektora Verscheldena. - Pan dyrektor nie będzie przedkładał ważnych spraw produkcyjnych nad tę demonstrację - powiedziała nam asystentka szefa firmy. Jak zapowiedziała, oficjalne stanowisko firmy w sprawie demonstracji Inicjatywy Pracowniczej ma być znane we wtorek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Ludzie czytają....

Polityczne ulotki to dla policji śmieci – kolejne absurdalne…

03-08-2021 / Poznań

24 października 2020 roku w ramach protestu, związanego z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, miała miejsce kolejna z serii akcji politycznych. Tym...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...