Tutej: Wdrażajcie, nie debatujcie!

Tutej: Wdrażajcie, nie debatujcie!

  • niedziela, 30 listopad 2008
Oprócz przedstawicieli 190 krajów, którzy na początku grudnia przyjadą do Poznania na konferencję klimatyczną, w związku z tym wydarzeniem pojawią się także "mniej proszeni goście". Na manifestację i "alterszczyt" zjadą aktywiści ekologiczni z całego świata. - Będzie głośno, ale bez demolki - mówią. Anarchiści też szykują demonstracje.
Akcje alterglobalistów kojarzą się nie tylko z pokojowymi demonstracjami, ale także z zamieszkami do jakich dochodziło m.in. na ulicach Pragi, czy Genui. Czy możemy spodziewać się takich zdarzeń w Poznaniu? Organizatorzy "alterszczytu" zapewniają, że nie.

Jaka jest idea Kampanii Alternatywnej „Klimat! Teraz”? – Chodzi nam o uświadomienie ludzi o problem globalnego ocieplenia i współczesnych zagrożeń ekologicznych – wyjaśnia Przemysław Radomski, pełnomocnik ds. Szczytu Klimatycznego z ramienia Stowarzyszenia Młodych Socjaldemokratów (SMS). – Chcemy też zmobilizować społeczeństwa do postaw proekologicznych – dodaje. Na co dzień to chociażby stosowanie żarówek energooszczędnych, wyłączanie z kontaktu urządzeń elektrycznych, gdy wychodzimy z domu.

Nazwa akcji nie jest przypadkowa. Jej organizatorzy dążą do zmiany mentalności i postaw rządzących. Chcą ich uświadomić, że z ratowaniem klimatu nie można zwlekać. W tym celu należy zmusić polityków do działania i wdrażania ustaleń z Kioto z 1997 r. – Od tamtej pory nic się nie dzieje. Musimy skłonić władze do wypełniania podjętych wtedy decyzji – mówi Radomski. W praktyce oznacza to: redukcję emisji CO2, inwestycje w odnawialne źródła energii, biopaliwa, zmniejszenie nadmiaru konsumpcji energii.

Głównym punktem "alterszczytu" będzie marsz kilku tysięcy alterglobalistów, ekologów, członków organizacji pozarządowych i związków zawodowych pod nazwą „Klimat! Teraz!”, który 5 grudnia w południe ruszy z placu Wolności. Następnie przez most Teatralny przejdzie pod teren obrad Konferencji Klimatycznej, czyli MTP. Następnie św. Marcinem aktywiści wrócą na pl. Wolności.

Manifestacji będą towarzyszyć happeningi organizowanie m.in. przez stowarzyszenie Lepszy Świat i Stowarzyszenie Młodych Socjaldemokratów. W ten dzień kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu ulicznym. Przewidywany koniec marsz to godz. 17. Manifestacja w Poznaniu wpisuje się w globalną akcję "Światowy Dzień Akcji na Rzecz Klimatu". 6 grudnia takie demonstracje odbędą się m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Kalkucie, Atenach i Tokio. Jak zaznaczają organizatorzy poznańskiej demonstracji, nie będzie ona wymierzona w nikogo.

Jak będzie wyglądać? – Kolorowo, hałaśliwie, pokojowo. Nie będzie żadnych blokad czy demolki – tłumaczy Marcin Janasik ze stowarzyszenia Lepszy Świat, jednego z kilku podmiotów zaangażowanych w poznański alterszczyt (obok Krytyki Politycznej, SMS-u, Zielonych 2004, Koalicji Klimatycznej i Pracowniczej Demokracji). - To będzie obywatelski lobbing. Chcemy pokazać, że ekologia, ochrona środowiska jest sprawą ponad podziałami i dotyczy wszystkich jednakowo. Mamy nadzieję, że w ten sposób nasz głos będzie słyszany i wcielany w życie przez rządzących – wykłada ideę manifestacji Janasik.

Poznańska Kampania Alternatywna „Klimat! Teraz!” potrwa trzy dni. Zacznie się w piątek 5 grudnia częścią edukacyjną. W godzinach 14-18 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM i w CK Zamek odbędą się wykłady połączone z panelami dyskusyjnymi, w których wezmą udział naukowcy, członkowie organizacji pozarządowych, aktywiści. Ich zwieńczeniem będą warsztaty ekologiczne – „Czy jestem odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?”. W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę na narastający problem globalnego ocieplenia i zmiany klimatu oraz wskazać, jak temu przeciwdziałać. Wieczorem chętni będą się bawić w Muchos Patatos. Trzeci dzień alterszczytu (niedziela, 7 grudnia) upłynie na zwiedzaniu miasta. Chętni będą też mogli wziąć udział w ogólnodostępnym panelu dyskusyjnym Konferencji Klimatycznej, gdzie debatować będą ekologiczne VIP-y.

Inaczej na Konferencję Klimatyczną zapatruje się Federacja Anarchistyczna, która będzie - w przeciwieństwie do uczestników Kampanii Alternatywnej – demonstrować przeciwko hipokryzji i obłudzie Szczytu Klimatycznego. Dlaczego? – Szczyt i alterszczyt to bzdura. Czas na dyskusje już dawno minął. Wszystkie kwestie na nim poruszane zostały już dawno ustalone. Brakuje ich wdrażania. A teraz biurokraci znaleźli sobie okazję do bankietu za nasze pieniądze – mówi Marek Piekarski z Federacji Anarchistycznej Poznań. FA zapowiada, że anarchiści będą w czasie Konferencji Klimatycznej widoczni w mieście.

Za: http://tutej.pl/cms.php?i=33273

Ludzie czytają....

Polityczne ulotki to dla policji śmieci – kolejne absurdalne…

03-08-2021 / Poznań

24 października 2020 roku w ramach protestu, związanego z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, miała miejsce kolejna z serii akcji politycznych. Tym...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...