Koronawirus: Bunt pracowników Amazona
Koronawirus: Bunt pracowników Amazona

Koronawirus: Bunt pracowników Amazona

  • niedziela, 22 marzec 2020
Pracownicy polskiego Amazona skupieni w dwóch związkach zawodowych, w Inicjatywie Pracowniczej i Solidarności, zażądali natychmiastowego zamknięcia magazynów (przy wypłaceniu przysługującego im 100% postojowego). W magazynach firmy na terenie kraju pracuje łącznie przynajmniej 16 tys. pracowników stałych i dodatkowo wiele tysięcy tymczasowych. Dojeżdżają niekiedy po 2 godziny autobusami, które rozwożą ich w promieniu 100 km. Związkowcy twierdzą, że pracownicy i ich rodziny narażeni są na zarażenie COVID-19.

Firma, wyczuwając koniunkturę, przejmuje nowych pracowników i podkręca normy, chcąc maksymalnie zarobić na epidemii. Zarząd Amazon odmówił rozmowy ze związkami zawodowymi na temat bezpieczeństwa pracy w okresie pandemii. W zamian pracodawca przedstawił propozycję dodatku w wysokości 4 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę od 15 marca do 30 kwietnia. Zarząd nie chciał negocjować jego wysokości i warunków wypłacania. Pracownicy polskiego Amazona domagają się konsekwentnie zamknięcia magazynów, stwierdzając, że dziesiątki tysięcy pracowników dojeżdżających z różnych stron kraju, stanowi epidemiologiczne zagrożenie, także dla swoich bliskich i otoczenia. Pracownicy rozpoczęli spontanicznie akcję: „Amazon ma Cię w nosie. Kichaj na menedżera”.

 

19 marca w co najmniej w 4 magazynach Amazon we Francji, pracownicy podjęli akcję strajkową. Oskarżają firmę o to, że absolutnie łamie polecenia rządu francuskiego dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie zagrożenia epidemią wirusa. Amazon stwierdził, że osoby, które obawiają się wirusa w wielotysięcznych magazynach i wolą pozostać w domu, nie mogą liczyć na opłacenie nieobecności. Zbuntowani pracownicy skutecznie zwrócili uwagę reszcie kraju, że towarów pakowanych i rozsyłanych w czasie pandemii z reguły kompletnie nie można uznać za „pierwszej potrzeby”. Francuski minister finansów i ekonomii Bruno Le Maire ogłosił, że presja Amazona na pracowników „jest nie do zaakceptowania. Sprawimy, że Amazon za to odpowie".

Amazon2

W Stanach Zjednoczonych z kolei pracownicy doprowadzili do zamknięcia pierwszego magazynu Amazona. Pracownik magazynu Amazon w Queens w USA został zainfekowany wirusem. To, co wydarzyło się potem, ujawnia skandaliczną politykę firmy i siłę pracowników, która tę politykę zmieniła. Amazon wysłał pracowników nocnej zmiany do domu na „okres dezynfekcji magazynu”. Część z nich postanowiła jednak przyjść pod magazyn przed poranną zmianą, aby poinformować resztę załogi o zagrożeniu i usłyszeć, co menadżerowie mają do powiedzenia. Okazało się, że firma zaczęła wpuszczać wszystkich do pracy, ponieważ w 4 godziny – jak twierdzono - udało się zdezynfekować cały magazyn. Po gorącej kłótni między menadżerami a ludźmi z lokalnej inicjatywy Amazonians United New York City reszta załogi solidarnie odmówiła pracy w magazynie. Jednocześnie Amazon potwierdza, że pracownicy ci otrzymują pełne wynagrodzenie za postój.

Ważnym elementem walki pracowników Amazon w USA jest objęcie ich opieką medyczną przez firmę. Według prawa amerykańskiego, co do zasady państwo nie zapewnia opieki obywatelom. Firmy mają obowiązek objęcia pracowników ubezpieczeniem, jeśli pracują oni w wymiarze minimum 30 godzin tygodniowo. Amazon unika ubezpieczenia tysięcy swoich pracowników z mniejszych magazynów, zatrudniając ich specjalnie na 29,5 godzin w tygodniu. W dodatku pracownikom nie przysługuje płatne chorobowe poza szczątkowym limitem kilku dni za cały przepracowany rok – niezależnie od tego ile w rzeczywistości chorują.

Sytuacja jest o tyle absurdalna, że szczyt kryzysu zdrowotnego w okresie pandemii, staje się powoli szczytem zysków koncernu. Amazon zwiększa presję na pracowników i właśnie ogłosił plan zatrudnienia dodatkowych 100 tysięcy osób na umowy tymczasowe.

Opracowano na podstawie materiałów Inicjatywy Pracowniczej

Podpisz petycję

Ludzie czytają....

EVICTION OF ROZBRAT IS APPROACHING. DEMONSTRATION ON SEPTEMBER 10TH

10-08-2022 / News in english

After years of fighting for preservation of Rozbrat, the most critical moment in almost thirty years of history of this...

W obronie Rozbratu - przeciwko dzikiej reprywatyzacji i biernej…

10-09-2022 / Ruch wolnościowy

W sobotę o godzinie 13 rozpoczął się protest w obronie istniejącego już 28 lat centrum społeczo-kulturalno-politycznego Rozbrat. Od dobrych kilku...

Eksmisja Rozbratu z przyzwoleniem władz Poznania na dziką reprywatyzację

09-09-2022 / Rozbrat zostaje!

Rozbrat powstał w 1994 r. na działce skarbu państwa, którą od 1991 r. próbuje sprywatyzować firma Darex. 31 lat temu...

"To co robicie to czysty antykapitalizm rodem z koszmarów…

05-09-2022 / Poznań

1 września w Poznaniu wraz z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Lokatorów przeprowadziliśmy interwencję lokatorską na ulicy Przepiórczej. Właścicielka mieszkania jakiś czas temu...