Oświadczenie - Przeciwko morderstwom na granicach! Solidarnie z ofiarami przemocy państwowej!
Foto: Dawid Chalimonouk Foto: Dawid Chalimonouk Foto: Dawid Chalimonouk

Oświadczenie - Przeciwko morderstwom na granicach! Solidarnie z ofiarami przemocy państwowej!

  • poniedziałek, 20 wrzesień 2021
Przemoc państwa wobec osób szukających schronienia przekroczyła Kolejną granicę! Żądamy poniesienia odpowiedzialności, ze strony osób wydających rozkazy, w wyniku których kolejne osoby codziennie tracą życie.

Dziś wiemy tylko o kilku śmiertelnych przypadkach. W nocy Straż Graniczna nakazała wypisać ze szpitala dwie osoby, które szukały ochrony wraz ze zmarłym obywatelem Iraku. Śmierć obywatela Iraku nie nastąpiła w wyniku wychłodzenia, ale stanowiła skutek politycznych decyzji i rozkazów. Zadajemy pytanie dotyczące tego, kto dokona pochówku i poinformuje rodziny zmarłych na granicy. Żądamy odpowiedzialności konkretnych osób! Blokada informacji powoduje, że nie wiemy czy podobnych śmierci nie było więcej!

 

„Wróciłem do domu prawie nagi i ze łzami w oczach przypadkiem jadąc przez las spotkałem uchodźców całych przemokniętych i oddałem im wszystko co miałem. Jedno dziecko, kobieta i dwóch mężczyzn. Kobieta cały czas płakała. Żebyś zobaczyła jak oni byli przemoczeni. Tu od dwóch dni cały czas pada Byłem później tam z jedzeniem i ich już nie było….Za mało nas jest. Ta większość jak obserwuje to po prostu się ich boi. Nie wiem dlaczego”
To cytat, który wysłał wczoraj do Grupy Granica jeden z mieszkańców terenów znajdujących się przy pasie Stanu Wyjątkowego. Jak widać mimo roztaczania psychozy strachu przez decydentów, w ludziach będących najbliżej wciąż nie zniknęły humanitarne odruchy. Niestety sami nie pokonają polityki państwa opartej o retorykę wojenną i zasieki z drutu kolczastego.

Ogłoszenie w Polsce 2 września tego roku stanu wyjątkowego było decyzją podyktowaną przede wszystkim chęcią uniemożliwienia działań prawniczkom i prawnikom, mediom, organizacjom pozarządowym i aktywistom wykonującym pracę związaną z monitoringiem i dokumentacją, czyli patrzeniem władzy na ręce. Władza zrezygnowała z wzięcia odpowiedzialności za polityczny i militarny udział w działaniach wojennych zarówno w Afganistanie jak i Iraku. Owe działania przyczyniły i przyczyniają się do destabilizacji w całym rejonie i muszą skutkować chęcią szukania schronienia przez ludzi, którzy nie chcą być ofiarami działań wojennych i prześladowań politycznych.

Zamiast rozwiązań polegających na tworzeniu bezpiecznych dróg migracji i systemów ochrony przed przemytnikami, ludzi wrzuca się w ich ręce. Państwo które łamie Konwencję Genewską i przegłosowuje kolejne zmiany prawne „legalizujące” politykę tzw. push-backów (wypychania ludzi, którzy przekroczyli granicę z kraju) ujawnia jedynie własną niemoc wobec problemów uchodźców. Stosowanie polityki przemocy i drutu kolczastego wobec uchodźców może stanowić jedynie zapowiedź łatwości z jaką polityczni decydenci sięgną po takie rozwiązania wobec własnych obywateli. Już dziś widać jak władza ignoruje problemy opieki zdrowotnej, uderza w prawa kobiet, przyzwala na przemoc policji. Lękiem może napawać również fakt, że nawet lider rzekomo opozycyjnej partii posługuje się retoryką mówiącą o „uszczelnianiu granic”, a chęć niesienia pomocy humanitarnej określa jako działanie nieodpowiedzialne.

Nie ma naszej zgody na taką formę polityki i dalsze działania wymierzone w uchodźców. Ich skutkiem może być jedynie zwiększenie liczby ofiar. Polskie władze, decydenci, ale też funkcjonariusze służb mundurowych muszą mieć świadomość, że ponoszą pełną odpowiedzialność za obecne i kolejne ofiary polityki granicznej.

Przeciwko morderstwom na granicach!
Solidarnie z ofiarami przemocy państwowej!

 

Foto: Dawid Chalimonouk: "Ostatni raz widzieliśmy tę rodzinę pod koniec sierpnia. Od tej pory nikt nie wie, co się z nimi stało, czy żyją. Nielgalne cofnięcia (push-backi) są praktyką często stosowaną przez służby graniczne. Często też, kończą się śmiercią."

Ludzie czytają....

Prezydent Jaśkowiak daje pieniądze anarchistom

09-12-2021 / Poznań

Wolny Ogród Miejski Bogdanka otrzymał nagrodę im. Andrzeja Białasa przyznawaną przez prezydenta Jaśkowiaka w ramach konkursu Na Najlepszą Poznańską Inicjatywę...

Lista posłów, którzy głosowali za push-backami

07-12-2021 / Kraj

Często zastanawiamy się, kto jest odpowiedzialny za sytuację na granicy. Wojsko, Straż Graniczna, Policja? Częściowo tak, bo to oni są...

Władze Poznania sprzyjają firmie, która dokonuje dzikiej reprywatyzacji i…

18-12-2021 / Poznań

W zeszłym tygodniu Wolny Ogród Miejski Bogdanka, powstały z inicjatywy Rozbratu, uzyskał nagrodę przyznawaną przez prezydenta Jaśkowiaka w ramach konkursu...

Rząd szykuje kolejny zamach na przyrodę

05-01-2022 / Kraj

Trwające prace rządu nad nową specustawą o ASF to ciąg dalszy degradacji środowiska w wykonaniu ministerstwa rolnictwa. Prace nad nowymi...