Na sesji otwierającej cykl dotyczący kryzysu zostały przedstawione tezy Karla Heinza Rotha zawarte w jego artykule „Global crisis – Global proletarianisation – Counter-perspectives”, którego tłumaczenie zostanie opublikowane w jesiennym numerze „Przeglądu Anarchistycznego”. Po prezentacji nastąpiła dyskusja dotycząca strategii walk robotniczych w czasie kryzysu oraz użyteczności przyjmowania perspektywy „globalnego proletariatu” przedstawionej w tekście autora.
Warsztat zatytułowany „Kryzys i walki klasowe” przygotowany przez Sylvie Federici oraz Georgea Caffentzis, uczestników kolektywu Midnight Notes zakwestionował powszechne twierdzenie, iż kryzys sfery finansów jest jedyną przyczyną powstania obecnego kryzysu. Według prelegentów kryzys został spowodowany bezpośrednio i pośrednio globalnymi, i lokalnym walkami robotniczymi. W celu zapobieżenia ich rozwojowi, kapitał zastosował zdyscyplinowanie społeczeństw za pomocą globalnego transferu finansów. W czasie warsztatu zostały przedstawione tezy zawarte w broszurze Promissory Notes – From Crisis to Commons, która zostanie opublikowana w jesiennym nr "Przeglądu Anarchistycznego”, napisanej przez uczestników kolektywu oraz jego współpracowników.
Istotną częścią cyklu dotyczącego kryzysu była prezentacja „Kapitalizm w kryzysie czy kształtowanie nowej globalnej klasy robotniczej?” przygotowana przez grupę Wildcat (http://wildcat-www.de/). Jej częścią było opisanie procesu proletaryzacji. W krajach peryferyjnych przyjmuje on formę przekształcania chłopów w robotników za pomocą intensywnego uprzemysłowienia i wiążącego się z nim dyscyplinowania nowej klasy robotniczej. W starych centrach przemysłowych przebiega poprzez ponowną proletaryzację robotników, polegającą na stosowaniu nowych form wyzysku. Proletaryzacja rozwija się pomiędzy wywłaszczeniem i na wpół niewolniczymi warunkami pracy na peryferiach oraz niepewnymi warunkami zatrudnienia w centrach. Globalny charakter proletaryzacji oznacza możliwość wystąpienia nowych walk robotniczych wynikających z podwójnego charakteru tego procesu.
W konferencji brało udział ponad 300 osób (w tym min. działacze poznańskiej Federacji Anarchistycznej), które mogły uczestniczyć w ponad 80 prezentacjach. Równocześnie w sobotę 23 maja w Lüneburgu odbyła się demonstracja antyfaszystowska.