Szkoła dla kościoła. Na likwidacji gimnazjum skorzystają Salezjanie

Szkoła dla kościoła. Na likwidacji gimnazjum skorzystają Salezjanie

  • Łukasz
  • wtorek, 29 listopad 2011
W poniedziałek 28 listopada w Gimnazjum nr 24 na Ratajach miało miejsce spotkanie w sprawie protestu przeciw decyzji urzędników miasta o przeniesieniu szkoły. Konflikt rozpoczął się w 2006 roku od przejęcia części szkoły przez Publiczną Szkołę Salezjanów.  Sukcesywnie Salezjanom przyznawano coraz większą część budynku,  a od lutego mają stać się jego jedynym posiadaczem. Uczniowie wraz z nauczycielami zostaną połączeni z Liceum Ogólnokształcącym nr 14 (os. Piastowskie) i wspólnie przeniesieni do budynku na os. Tysiąclecia, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 25 (przewidziane do likwidacji).

Jak można przeczytać na stronie Gimnazjum nr 24, szkoła istnieje już 25 lat, posiada bogata ofertę zajęć dydaktycznych i wychowawczych. Stworzyła klasy naukowe, muzealne, językowe przyrodnicze i lekkoatletyczne. Może pochwalić się znakomitymi osiągnięciami sportowymi, a także prężnie działającym wolontariatem współpracującym ze stowarzyszeniem „Żurawinka" oraz „Na Tak“ wspierającym osoby niepełnosprawne.  Do szkoły uczęszczają uczniowie z całego Poznania o różnym statusie społecznym, w przeciwieństwie do Publicznej Szkoły Salezjanów, która jest elitarna.

Przyszły uczeń Publicznej Szkoły Salezjanów ma obowiązek spełnić pewne kryteria. Musi być katolikiem oraz mieć wysoką średnią z ocen ( pierwszeństwo mają uczniowie ze średnią powyżej 5.0 ). O przyjęciu decyduje również rozmowa kwalifikacyjna rodziców z księdzem dyrektorem. Na stronie Szkoły Salezjańskiej, chociaż jest to szkoła publiczna można odnaleźć np. cennik z opłatami za zajęcia dodatkowe ( obowiązkowe i nadobowiązkowe ) jak również opłaty za komitet rodzicielski! Co z dziećmi z orzeczeniami o niedostosowaniu społecznym oraz dziećmi z rodzin żyjących poniżej minimum  z Wildy, Jeżyc, Dębca i innych  dzielnic? Są nieprzyjmowane, chociaż jest to szkoła bezrejonowa.  Skoro Gimnazjum nr 24 ma takie osiągnięcia w nauce i sporcie, i jest na piątym miejscu jeżeli chodzi o nabór, to dlaczego tak łatwo zostaje zepchnięta na margines?

Wystarczy przeanalizować skład Rady Rodziców w Poznańskich Szkołach Salezjańskich. Przewodniczącym Rady jest były Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta Poznania. Z-cą przewodniczącego, przedstawiciel Zachodniej Grupy Kapitałowej S.A. Skarbnikiem, właściciel „Systemu“ Biura Rachunkowego i prezes firmy „Powereco“ z Lubonia. Można mówić o kolejnych nazwiska ludzi prominentnych i dobrze funkcjonujących w życiu publicznym, które przewinęły się przez Radę.

Według Salezjanów argumentem przemawiającym za przejęciem Gimnazjum nr 24 przez Publiczną Szkołę Salezjanów jest lokalizacja blisko kościoła. U mówmy się, że to żaden powód, który uzasadnia przeniesienie (oznaczające de facto likwidacją) dobrze działającej placówki oświatowej. Z kolei władze miasta swoja decyzję uzasadniają niżem demograficznym oraz jak zwykle cięciami w budżecie. Pierwszy argument został podważony przez demografa obecnego na spotkaniu, który przedstawił dane ukazujące, że w Wielkopolsce panuje wzrost urodzeń, a w 2024 roku będzie o 20% więcej mieszkańców niż obecnie. Drugiego – budżetowego - argumentu komentować nie trzeba, bo skąd się wzięły kłopoty finansowe miasta dobrze wiemy.

Na spotkaniu niestety nie było ani władz miasta, ani przedstawicieli Publicznej Szkoły Salezjanów. Pojawiły się za to media, rodzice, uczniowie, a nawet absolwenci szkoły. Każdy z obecnych mógł złożyć podpis pod petycją w przeciwko likwidacji szkoły.

Problem przeniesienia lub likwidacji szkół obejmuje kilkanaście placówek w Poznaniu. Czy chcemy pozwolić aby miasto kontynuowało swoją politykę antyspołeczną know-how?

Na zdjęciu Ksiądz Dyrektor karmi dzieci salezjańskiej szkoły wiedzą.

Ludzie czytają....

Osiedle Maltańskie - nie pozwólmy o nim zapomnieć. Relacja…

27-03-2025 / Poznań

Osiedle Maltańskie to dom dla 250 rodzin. Mieszkańcy żyją tu od ponad wieku, lecz teraz muszą zmagać się z bezwzględnymi...

Czy Polska potrzebuje bomby atomowej?

01-04-2025 / Kontrola społeczeństwa

Pytanie postawione w tytule jest nawiązaniem do niedawnej wypowiedzi premiera Donalda Tuska. Miał on wyrazić przekonanie, że Polska byłaby bezpieczniejsza...

Katastrofa neoliberalizmu

26-03-2025 / Walka klas

Naszedł koniec neoliberalnego projektu. Ginie on w chaosie i wielkim konflikcie zbrojnym. Wyłania się możliwość walki o nowy kontrakt społeczny...

Pikieta solidarnościowa w Krośnie Odrzańskim

11-04-2025 / Ruch wolnościowy

W minioną środę, w budynku Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, miała miejsce ostatnia rozprawa w procesie dziesięciu osób oskarżonych o...

Rozbrat


Rozbrat
ul. Pułaskiego 21a, 60-607 Poznań