Pracownicy złożyli skargę na firmę FMD Marcin Działowski oraz SMITH PAPER LIMITED z siedzibą w Londynie, która to do niedawna współpracowała z Uniwersytetem jako przedsiębiorstwo zlecające wykonywanie usług sprzątających podwykonawcom. Do dnia dzisiejszego przedsiębiorca nie wpłacił pracownikom wynagrodzenia z tytułu usług sprzątających na terenie Uniwersytetu oraz zwolnił część pracowników i nie odpowiada na żadne pisma. Pracownicy zostali bez pracy i dochodu, nie mają również szans na zasiłek. Dla części praca ta była jedynym źródłem utrzymania rodziny, w tym małych dzieci.
W rozmowach z mediami podkreślano, że fakt ten stanowi jawną obrazę ludzi wykonujących pracę na rzecz Uniwersytetu, a także narusza dobre imię uczelni. Apelowano: "Uniwersytet jako licząca się instytucja publiczna i jako jeden z największych pracodawców w Poznaniu powinien dawać przykład tego, jak mają wyglądać relacje zatrudnienia. Tymczasem korzysta z niejasnych i uderzających w pracowników praktyk firm podwykonawczych takich jak FMD Marcin Działowski i SMITH PAPER LIMITED". Zwracano uwagę również na to, że pracownicy nie mieli umów o pracę, lecz o dzieło, mimo że charakter ich pracy wypełniał kodeksową definicję stosunku pracy. Przeciwstawiano się podwykonawstwu, umowom śmieciowym i cięciom na uniwersytecie kosztem pracowników.
Rektor podjął rozmowę na korytarzu, przyjmując pismo oraz deklarując, że sprawa zostanie załatwiona w najbliższych dniach „po uniwersytecku” – nie precyzując, co to dokładnie oznacza. Inicjatywa Pracownicza pozostaje w kontakcie z poszkodowanymi pracownikami i będzie dalej wspierała je w walce o zaległe wynagrodzenia.
Rozdawano ulotkę o następującej treści:
Sprzątnąć wyzysk! Personel sprzątający UAM walczy o zaległe wynagrodzenia
Od 1 grudnia 2013 r. za sprzątanie pomieszczeń Wydziału Nauk Społecznych UAM odpowiadała firma FMD Marcin Działowski z Mielca. Zleciła to zadanie dalej firmie SMITH PAPER LIMITED z siedzibą w Londynie, którą prowadzi także Marcin Działowski. Ta zawarła z blisko dwudziestoma pracownikami umowy o dzieło na kwotę 800 zł miesięcznie. Pracowali oni przez ponad 2 miesiące zupełnie za darmo, bo ani razu nie dostali wynagrodzeń!
Pracownicy zostali bez pracy i dochodu, nie mają również szans na zasiłek. Dla części praca ta była jedynym źródłem utrzymania rodziny, w tym małych dzieci. Poinformowali prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wystąpili na drogę sądową o zwrot wynagrodzeń, jednak firma nie odpowiada na żadne wezwania.
Uniwersytet zerwał umowę z firmą FMD Marcin Działowski sądząc, że na tym sprawa się skończyła. Nie prawda! Uniwersytet jako ważna instytucja publiczna i jako jeden z największych pracodawców w Poznaniu powinien dawać przykład tego, jak mają wyglądać relacje zatrudnienia. Tymczasem UAM korzysta z niejasnych i uderzających w pracowników praktyk firm podwykonawczych takich jak FMD Marcin Działowski. System podwykonawstwa wprowadzony po to, być ciąć koszty, prowadzi do jeszcze większego wyzysku.
Firmy-podwykonawcy zatrudniają pracowników na umowy śmieciowe, w tym wypadku na umowy cywilno-prawne, choć oczywiste jest, że praca ta powinna być świadczona na podstawie umowy o pracę. Pracownicy wykonywali swoją pracę w wyznaczonym miejscu i czasie, pod kontrolą przełożonych, co wypełnia kodeksową definicję stosunku pracy.
Ze względu na niskie ceny FMD wygrywa przetargi dla wielu instytucji publicznych w całej Polsce, m.in. sądów, urzędów, miejskich ośrodków sportowych, budynków ZUS, czy też siedziby Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest najtańsza jednak tylko dlatego, że korzysta z darmowej pracy. Firma zwykle nie zatrudnia bezpośrednio pracowników, lecz zmusza ich do podpisywania umów z inną spółką. Manewr ten ma na celu scedowanie odpowiedzialności na trudno osiągalny podmiot.
Proceder ma miejsce to nie tylko w Poznaniu – oszukani pracownicy z innych miast organizują się i wnoszą sprawy do sądów i prokuratury przeciwko FMD Marcin Działowski.
Domagamy się:
1. Pilnej interwencji władz uniwersytetu w celu uzyskania zaległych wynagrodzeń od swojego byłego usługodawcy;
2. Udzielenia pomocy, w tym pomocy prawnej, poszkodowanym pracownikom i pracownicom, w walce o zaległe wynagrodzenia;
3. Zatrudnienia zwolnionych osób;
4. Uwzględnienia w zapisach dotyczących przetargów wymogu zawarcia umowy o pracę, jak też mechanizmów gwarantujących, że podwykonawcy regularnie wypłacają wynagrodzenia pracownikom;
5. Publicznej dyskusji na temat warunków pracy na uniwersytecie, w tym praktyk zatrudniania personelu technicznego na umowach śmieciowych (np. umowach o dzieło i zlecenie).
Zachęcamy pracowników uniwersytetu, naukowych i technicznych, studentów oraz doktorantów do wsparcia personelu sprzątającego i wspólnego organizowania się przeciwko pogarszającym się warunkom pracy!
OZZ Inicjatywa Pracownicza // www.ozzip.pl // ip@ozzip.pl