KRYZYS HUMANITARNY, A NIE UCHODŹCZY – relacja z protestu
KRYZYS HUMANITARNY, A NIE UCHODŹCZY – relacja z protestu

KRYZYS HUMANITARNY, A NIE UCHODŹCZY – relacja z protestu

  • poniedziałek, 27 wrzesień 2021
W odpowiedzi na trwający kryzys humanitarny na granicy Polski i Białorusi, w minioną niedzielę, w Poznaniu miał miejsce protest będący odpowiedzią na tą sytuację. Akcja zainicjowana przez kolektyw Jedzenie Zamiast Bomb połączona była z cotygodniowym rozdawaniem jedzenia i ubrań osobom potrzebującym i znajdującym się w kryzysie bezdomności. Dziś jednak głównym celem było wyrażenie swojej solidarności z uchodźcami i sprzeciwu w stosunku do polityki rządu i Unii Europejskiej. Polityka stanu wyjątkowego, uszczelniania granicy, tworzenia zapór z drutu kolczastego, uniemożliwienie niesienia pomocy doprowadziła w tym momencie do śmierci przynajmniej pięciu osób (pamiętajmy, że to jedyne potwierdzone przypadki, o których wiemy – co w sytuacji blokady informacyjnej nie musi być liczbą ostateczną).
W trakcie protestu podkreślano, że sytuacja na granicy jest głównie kryzysem humanitarnym. Zarówno władze Polski jak i Unii Europejskiej stać na przyjęcie i udzielenie pomocy osobom uciekającym z obszarów objętych działaniami wojennymi czy niestabilnych politycznie. W dużym stopniu polskie władze przyczyniły się do obecnej sytuacji choćby poprzez udział w wojnach i operacjach militarnych w Iraku czy Afganistanie. Dziś te regiony nadal objęte działaniami zbrojnymi nie są bezpieczne, a ich mieszkańcy mają prawo szukać schronienia i pomocy również w Polsce.

Na proteście głos zabrały również osoby, które musiały uciekać przed prześladowaniami politycznymi na Białorusi. Ponownie podkreślono, że reżim, Łukaszenki który represjonuje i więzi własnych obywateli, w żadnym stopniu nie jest skłonny udzielić wsparcia i pomocy uchodźcom. Białoruś nie jest bezpiecznym krajem. Dowodem na to są polityczni więźniowie i osoby, które musiały opuścić kraj w obawie przed represjami. Również w stosunku do ich sytuacji potrzebne są działania solidarnościowe i protesty.

W trakcie protestu zaznaczono, że łamanie Konwencji Genewskiej i nie udzielanie pomocy uchodźcom to działanie, które odbije się również na całym społeczeństwie. Jeśli pozwala się władzy na obchodzenie prawa, tworzenie kategorii ludzi wyjętych z pod jego ochrony to ułatwia się jedynie budowanie państwa, które gotowe jest stosować represje także wobec kolejnych grup obywateli.

Podkreślano, że sytuacja na granicy jest częścią polityki Unii Europejskiej, która w ten sposób wykazuje się jedynie własną nieudolnością. Podobne niehumanitarne metody działania mogliśmy obserwować i na greckiej granicy i na obszarze Morza Śródziemnego. Polityka europejskiej fortecy się nie sprawdza i może prowadzić jedynie do zwiększenia się bilansu jej ofiar śmiertelnych.

Zaznaczono, że kryzys klimatyczny, do którego jako społeczeństwo także przykładamy ręce, również generuje i będzie generował kolejne grupy uchodźców. Brak dostępu do wody w niektórych rejonach już jest widoczny i odczuwalny. Podobnie jak klęski żywiołowe będące efektem zmian klimatu, które nasilają się w raz z postępowaniem tych zmian.

Zwieńczeniem protestu był przemarsz spod pomnika Starego Marycha na Plac Wolności. Tam pod delegaturą Urzędu Wojewódzkiego Wydziału do Spraw Cudzoziemców zapalono znicze i minutą ciszy upamiętniono ofiary śmiertelne z polsko – białoruskiej granicy

pikietajbz

Poniższą treść apelu odczytano na demonstracji:

Kryzys humanitarny w postaci zbrodniczych działań władz Polski i Białorusi wobec migrantów i migrantek na granicy nie może dalej być ignorowany. Władze utrudniają nam niesienie bezpośredniej pomocy i zbieranie informacji na temat szczegółów sytuacji osób, które cierpią i umierają z powodu świadomych, bezdusznych, wykalkulowanych działań tych władz. Sytuacja jest krytyczna, musimy protestować, wywierać presję i nagłaśniać!!!

W trakcie naszego protestu chcemy oddać głos uchodźcom i uchodźczyniom, migrantkom i migrantom, a także ich bliskim. Zapraszamy Was do wypowiedzenia się!

Jesteśmy z oddolnej grupy Granica. Pomagamy osobom, które znalazły się na granicy polsko-białoruskiej, jak również analizujemy i nagłaśniamy sytuację.

Polski UNHCR oraz PCK nie przebywają na miejscu, nie udzielają pomocy uchodźcom na granicy oraz właściwie nie reagują na obecne okoliczności. Prosimy Was o wsparcie.

Potrzebne są akcje i demonstracje pro-uchodźcze pod konsulatami polskimi i białoruskimi w Polsce oraz w reszcie Europy. Pomocna będzie każda akcja protestacyjna. OBECNIE MAMY JUŻ DO CZYNIENIA Z KRYZYSEM HUMANITARNYM.

Rząd Polski systematycznie łamie założenia Konwencji Genewskiej. Gwarantuje ona prawo do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową każdej osobie, która się o nią ubiega - niezależnie od miejsca przekroczenia granicy! Od momentu złożenia deklaracji powinna rozpocząć się procedura zapewniająca bezpieczeństwo tej osoby oraz innym.
Obecnie polski rząd stosuje strategię push-backów. To nielegalna i brutalna praktyka cofania uchodźców pod lufy białoruskich wojsk. Służby te wcielają dokładnie tę samą taktykę, wypychając uchodźców z powrotem na stronę polską. W konsekwencji wykończone osoby wciąż przeganiane są z jednej strony na drugą. Temperatury na wschodzie Polski z dnia na dzień obniżają się, czego skutkiem będzie coraz większa ilość zgonów wynikających z hipotermii, głodu i zmęczenia. Taka sytuacja dotyczy prawdopodobnie setek osób.

SZLAK MIGRACYJNY PROWADZĄCY PRZEZ BIAŁORUŚ NIE JEST BEZPIECZNY!
Potrzebujemy waszego wsparcia w postaci presji na polskie władze!
Nikt nie jest nielegalny! Solidarność naszą bronią!

Ludzie czytają....

Prezydent Jaśkowiak daje pieniądze anarchistom

09-12-2021 / Poznań

Wolny Ogród Miejski Bogdanka otrzymał nagrodę im. Andrzeja Białasa przyznawaną przez prezydenta Jaśkowiaka w ramach konkursu Na Najlepszą Poznańską Inicjatywę...

Lista posłów, którzy głosowali za push-backami

07-12-2021 / Kraj

Często zastanawiamy się, kto jest odpowiedzialny za sytuację na granicy. Wojsko, Straż Graniczna, Policja? Częściowo tak, bo to oni są...

Władze Poznania sprzyjają firmie, która dokonuje dzikiej reprywatyzacji i…

18-12-2021 / Poznań

W zeszłym tygodniu Wolny Ogród Miejski Bogdanka, powstały z inicjatywy Rozbratu, uzyskał nagrodę przyznawaną przez prezydenta Jaśkowiaka w ramach konkursu...

Rząd szykuje kolejny zamach na przyrodę

05-01-2022 / Kraj

Trwające prace rządu nad nową specustawą o ASF to ciąg dalszy degradacji środowiska w wykonaniu ministerstwa rolnictwa. Prace nad nowymi...