[DS Jowita UAM] Konferencja "Oblicza wyzysku|"

Rozkład jazdy

Kalendarz wydarzeń

[DS Jowita UAM] Konferencja "Oblicza wyzysku|"

Piątek, 08 Grudzień 2023, godz. 12:30

Miejsce  ?? ?????? ul.Zwierzyniecka 7


Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, a w szczególności studentki i studentów na konferencję „Oblicza wyzysku”
Rozpocznie się ona o godzinie ??:?? ?.??.???? ? ?? ?????? ? ???? ??? ???? ????? ??????????????? ? ? ????????.
Osoby, które chcą, aby ich uczestnictwo w konferencji było oficjalnie potwierdzone certyfikatem uczestnictwa powinny wypełnić poniższy formularz:
Konferencja będzie dotyczyła problemów pojęcia wyzysku, w szczególności w kontekście ekonomicznej sytuacji osób studiujących.
Skonfrontujemy klasyczne ujęcia teorii wyzysku zawarte m in.w pismach socjologicznych Karola Marksa i jego kontynuatorów ze współczesną rzeczywistością tego zjawiska. Odpowiemy sobie na pytania czym jest wyzysk na rynku mieszkaniowym i rynku pracy i jak oba zjawiska wzajemnie na siebie wpływają. Będziemy roztrząsać szczegółowo problem czy wyzysk w sytuacji studentów jest czymś wyjątkowym, czy jest jedynie zwyczajnym objawem tego zjawiska. W efekcie konferencji mamy nadzieję dojść do poszerzonego o empiryczny materiał i perspektywy uczestników pojęcia, które będzie mogło być operatywne zarówno na wszystkich omawianych podczas konferencji polach, jak i w czysto teoretycznych rozważaniach.
 
12:30 - 14:00
Pierwszym prelegentem będzie Krystian Szadkowski — pracownik naukowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza, współzałożyciel fundacji im. Edwarda Lipińskiego, oraz autor niedawno wydanej książki: „Uniwersytet jako dobro wspólne Podstawy krytycznych badań nad szkolnictwem wyższym”. W swoim wykładzie przedstawi on teoretyczne aspekty pojęcia wyzysku oraz jego historię.
 
14:30 - 16:00
Następnie odbędzie się wykład Katarzyny Rakowskiej — doktorantki Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkini grupy szkoleniowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Wykład będzie dotyczył wyzysku na rynku pracy oraz wynikających z jego istoty sposobów oporu wobec niego.
16:00 - 16:45
Celem podsumowania, konferencje zakończymy dyskusją, o tym, co znaczy pojęcie wyzysku i czy można i jeśli tak to, jakie sformułować ogólne pojęcie, które będzie operacyjne dla wszystkich omawianych aspektów życia społecznego. Dyskusja będzie poprzedzona referatami Jarosława Urbańskiego — członka Komisji Krajowej OZZ IP oraz autora książki „Prekariat i nowa walka klas” oraz Gabrieli Wilczyńskiej — działaczki lokatorskiej oraz członkini Komisji Krajowej OZZ IP.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i do zobaczenia w grudniu!

 


Wydarzenie rozpoczęło się -80 dni temu