ABORCJA JEST NASZA – Relacja z toruńskiej manify z udziałem Samby Hałastry
foto: oko.press foto: oko.press foto: oko.press

ABORCJA JEST NASZA – Relacja z toruńskiej manify z udziałem Samby Hałastry

  • poniedziałek, 22 marzec 2021
W sobotę 13 marca aktywistki i aktywiści Samby Hałastry wzięli udział w demonstracji Manifa Toruńska 2021 pod hasłem „Aborcja jest nasza”. Demonstracja organizowana była przez toruńskie środowiska anarchistyczne, feministyczne i osób LGBT. W Polsce nadal trwają protesty przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego. Wyroki Trybunału Konstytucyjnego, ustawy parlamentu – formy prawne są różne, ale ich cel jest jeden. Jest to odebranie kobietom podmiotowości, możliwości decydowania o swoim życiu i zmuszenie do funkcjonowania w społeczeństwie na nieakceptowalnych warunkach. Oprócz fali protestów trwającej od października, w wielu polskich miastach, w terminach zbliżonych do 8 marca rokrocznie odbywają się manify – demonstracje na których mówimy o szeroko pojętych prawach kobiet i ich walce o godny byt.
Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 15:00 przy pomniku Mikołaja Kopernika. Na miejscu spotkaliśmy organizatorów, gromadzących się uczestników i osoby przybyłe z innych miast by wesprzeć akcję. Były wśród nich m.in. członkinie grupy Polskie Babcie, które znamy z konsekwentnego udziału we wszystkich kobiecych protestach w Warszawie i oporu wobec represji mimo zaawansowanego wieku.

Demonstracja rozpoczęła się od odczytu listów kobiet z doświadczeniem aborcji. Historie kobiet, które przerwały ciąże, różniły się od siebie, pod względem powodów tej decyzji i trudności w jej zrealizowaniu. Wśród osobistych doświadczeń powtarzały się wątki niskich zarobków, braku dostępu do instytucji opiekuńczych, czy problemy w kontynuowaniu edukacji. Podkreślona została wartość działania oddolnych grup wsparcia aborcyjnego. Kobietom, do których dotarła informacja o ich działaniu udało się uniknąć znacznych trudności i ryzyka.

Po odczycie listów i wstępnych przemówieniach manifestacja ruszyła przy dźwięku naszych rytmów ulicami gotyckiej starówki i drogami okrążającymi centrum. Równocześnie z naszą grą skandowane były hasła „Aborcja wszędzie – była, jest i będzie”, „Wolność, równość, aborcja na żądanie”, „Aborcja jest nasza”. Na naszej trasie zaciekawieni mieszkańcy obserwowali demonstrację z tramwajów, a potykacze z numerem do Aborcji Bez Granic kontrastowały z podwójnymi bilbordami propagandy anty-choice. Demonstracja zakończyła się powrotem na rynek staromiejski i wspólnym tańcem organizatorek i uczestniczek wydarzenia.

Dodatkową wartością toruńskiej manify było rozdawanie materiałów informacyjnych z zakresu edukacji seksualnej, antykoncepcji i bezpiecznej aborcji. Wzajemna troska, empatia i dzielenie się swoją wiedzą były obecne między demonstrującymi. Na wydarzeniu rozdawane były również broszury „8 marca – kobiety wciąż walczą” będące specjalnym wydaniem biuletynu Inicjatywy Pracowniczej.

Na toruńskiej manifie obecna była delegacja Samby Hałastry, grupy Rytmów Oporu z Torunia i z Bydgoszczy. Szczególnie cieszy nas obecność uczestniczek i uczestników z miasta nad Brdą. Oznacza to, że nasz ruch rozszerza się o nowe sekcje i nowe osoby.

Samba Hałastra

Ludzie czytają....

Wolny Ogród Miejski Bogdanka

11-05-2022 / Rozbrat aktywność

WOMB jest uspołecznionym i otwartym terenem, gdzie chcemy uprawiać żywność i kwiaty, dzieląc się nie tylko przestrzenią ale także owocami...

Interwencja lokatorska – z winy władz miasta bez asysty…

11-04-2022 / Poznań

W dniu 10.04 przedstawiciele i przedstawicielki Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, razem z osobami związanymi z poznańską Federacją Anarchistyczną i Rozbratem uczestniczyli...

Oświadczenie - Przeciwko odwołaniu Pełnomocniczki ds. Interwencji Lokatorskich i…

04-04-2022 / Poznań

Poniżej publikujemy oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w związku z odwołaniem Pełnomocniczki ds. Interwencji Lokatorskich Magdaleny Górskiej i pogarszającej się sytuacji...

Czas powstrzymać rosnące ceny wynajmu mieszkań w Polsce!

20-04-2022 / Kraj

Czas powstrzymać rosnące ceny wynajmu mieszkań w Polsce! Podpisz petycję socjalnych organizacji z Polski i Ukrainy   [ PL / UA ]