Ani jednej więcej. Pracownice przeciwko zakazowi aborcji.
Ani jednej więcej. Pracownice przeciwko zakazowi aborcji.

Ani jednej więcej. Pracownice przeciwko zakazowi aborcji.

  • środa, 14 czerwiec 2023
Kolejna tragiczna śmierć kobiety w Polsce w wyniku niemal całkowitego zakazu aborcji wstrząsnęła całą Polską. Dorota, 33-letnia kobieta znajdująca się w 20. tygodniu ciąży, zmarła na sepsę. Lekarze zwlekali z udzieleniem jej odpowiedniej opieki do momentu, gdy płód całkowicie obumrze, doprowadzając do jej tragicznej śmierci. To kolejna tragedia, która ilustruje brutalne konsekwencje ograniczeń w dostępie do aborcji w Polsce. Z danych małopolskiego NFZ wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat w szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu, w którym zamarła Dorota, nie przeprowadzono ani jednego zabiegu przerywania ciąży.

Ograniczenie dostępu do zabiegów przerywania ciąży jest niczym innym jak pozbawieniem kobiet opieki medycznej. Uderza ono w te z nas, które są najgorzej usytuowane. W te, które żyją poza dużymi miastami, których mobilność jest ograniczona. Kobiety te często wykonują najgorsze zawody za najniższe płace, niejednokrotnie pracują na czarno. W związku z tym dysponują ograniczonymi zasobami finansowymi, a to oznacza, że nie są w stanie opłacać usług medycznych, których nie zapewnia państwo. Przepracowanie, ciągła presja ze strony przełożonych i ciągle dostosowywanie własnego życie do wymogów stawianych przez przedsiębiorców, ograniczają mobilność i zdolność pracownic do właściwej troski o swoje zdrowie i życie. W rezultacie kobiety pracujące często są skazane na łaskę lekarzy i państwowych szpitali, które nie zapewniają im właściwej opieki oraz dostępu do informacji. Przypadek Doroty jest tego dramatycznym dowodem.

W Polsce żadna pracownica decydująca się na zajście w ciążę nie może być pewna czy otrzyma odpowiednią opiekę medyczną. Może być jednak pewna, że w przypadku komplikacji związanych z ciążą służba zdrowia jej nie pomoże. Lekarze w polskim społeczeństwie mają znacznie lepszą pozycję od pracownic. Regularnie ignorują ich potrzeby zdrowotne. Ich działania niejednokrotnie doprowadzają do śmierci pacjentek. Skazują je na konieczność donoszenia i rodzenia martwych lub uszkodzonych płodów. Dorocie nie pomogły też pielęgniarki, przyzwyczajone do funkcjonowania polskich oddziałów ginekologiczno-położniczych jak fabryki, a nie placówki opieki zdrowotnej. Należy przy tym podkreślić, że decyzje dotyczące leczenia podejmowane są jednak przez lekarzy. Ich obecne podejście jest zgodne z ortodoksyjną wykładnią religii katolickiej, której założenia są sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki lekarskiej.

Polska nie jest krajem, w którym pracownicom żyje się dobrze. Zaciskanie pasa to jedyna praktyka rządzenia tym krajem. Ograniczane są prawa pracownicze i świadczenia socjalne. W zakładach pracy panują stosunki, które mają więcej wspólnego z zamordyzmem niż z demokracją. Co więcej, zakaz aborcji odbiera kobietom wolność poza zakładami pracy. Ograniczanie dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, skazuje je na olbrzymi stres i pozbawia godności zarówno te kobiety, które nie chcą rodzić, jak i te, które tego pragną, lecz boją się służby zdrowia. Wszystkie, niezależnie od naszych indywidualnych decyzji i potrzeb, jesteśmy coraz bardziej zależne od uprzywilejowanych polityków, lekarzy, przedstawicieli władz, szefów, którzy dążą do pełnej kontroli nad naszym zdrowiem i życiem.

Jako pracownice jesteśmy szczególnie narażone na konsekwencje nierówności klasowych. Dlatego zdecydowałyśmy się dołączyć do związku zawodowego i organizować w miejscu pracy. Aktywnie uczestniczymy również w protestach i inicjatywach związanych z walką o nieograniczony dostęp do zabiegów przerywania ciąży, o rzetelną, publiczną opiekę położniczo-ginekologiczną, o zagwarantowanie godnego życia osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom.

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...