Deszcz nas nie przegoni – ósmy dzień protestu
Deszcz nas nie przegoni – ósmy dzień protestu

Deszcz nas nie przegoni – ósmy dzień protestu

  • sobota, 31 październik 2020
Cały dzień pada, ale nas to nie zniechęca – jesteśmy wkurwione, to już ósmy dzień protestu. Dziś mamy świadomość, że sporo ludzi pojechało do Warszawy, także tych tak pomocnych przy organizacji. Jednak, mimo wszystko o 19:00 jesteśmy na placu Wolności. Ludzie schodzą się i jest ich coraz więcej. Parasolki znowu mogą przydać się nie tylko jako symbol protestu kobiet, dziś są bowiem potrzebne z uwagi na aurę.

Zaczynamy muzyką, a na budynku Arkadii pojawiają się laserowe projekcje, symbole feministycznego buntu i strajku kobiet. Widać też, że jest nas coraz więcej.
Na wstępie wyjaśnimy, że ciężko jest oddać siłę, ducha i atmosferę tych przemówień na placu – dlatego zabrakło relacji z piątkowych działań – jeśli chcecie to poczuć i zrozumieć to musicie tu być!

 

1piąt

Tym razem na początku mocno i jasno reagujemy na propozycję prezydenta Dudy – jakieś nawoływanie do powrotu do kompromisu. Odpowiedź jest krótka: „Wypierdalaj”! Nigdy nie było żadnego kompromisu aborcyjnego, kobiet nikt nie pytał o zdanie, a teraz na pewno się nie cofniemy! Nie cofniemy się! Jedną z osób, które złożyły taką deklarację, jest Agata, która przyszła tu dla swojej nastoletniej córki. Sama, gdy była w ciąży, mogła przynajmniej skorzystać z badań prenatalnych. Boi się tego, co czeka jej córkę w świecie, który zupełnie pozbawia ją możliwości wyboru. Tłum wznosi hasło: „Myślę, czuję, decyduję”.

Ponownie przypominamy sobie o numerze telefonu inicjatywy Aborcja Bez Granic - +48 22 292 25 97  - jeśli PiS zrobiło cokolwiek dobrego, to przynajmniej to, że takie informacje idą w kraj. Tego już nikt nie zatrzyma: władza, kościół czy cenzura TVP

Ponownie przypominamy sobie też o wzajemnym bezpieczeństwie. Nie, nie ufamy, że policja nas ochroni. Jako instytucja jest ona całkowicie upolityczniona i (podobnie, jak prokuratura) wykorzystywana przez obecny reżim do stosowania represji. Pojawiają się już pierwsze informacje o 14 letniej dziewczynie z Olsztyna, która ma odpowiadać za organizację nielegalnego zgromadzenia, czy kobietach z Polic koło Szczecina i z Zakopanego straszone tym samym. Wspierające czy po prostu ludzkie zachowanie niektórych funkcjonariuszy i funkcjonariuszek policji nie może zmieniać naszego nastawienia do tej formacji. Dziś służy ona represjonowaniu, koniec kropka.

Padają mocne słowa w stronę kościoła, ale nie w stronę wiary czy religii – tę może mieć każdy, jaką chce. Nie może być jednak zgody na dalsze finansowanie instytucji, która uderza w prawa kobiet, indoktrynuje młodzież w szkołach, nie tylko przeciwko prawu do aborcji, ale także przeciwko edukacji seksualnej, antykoncepcji, osobom LGBT+. Czas wypowiedzieć konkordat, zakończyć z nauczaniem religii w szkołach.

piąt 2

Na placu Wolności odczytujemy także listę postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wszystkie i wszyscy musimy wiedzieć, o co i po co walczymy. To ważne, bo jak zauważa jeden z mówców – faceci są tu często tylko po to, żeby wykrzyczeć „Jebać PiS”. Niektórzy z nich nie liczą się z prawami kobiet, chcą nimi dyrygować i kierować z drugiego szeregu. Mężczyźni składają deklaracje wsparcia, ale my chcemy, aby szły za nimi czyny. Nie potrzebujemy słodkich słówek i rycerzy na białych koniach. Ego niektórych z tych rycerzy nie może się nawet pogodzić z tym, że dziś przez godzinę przemawiają głównie kobiety. Nie ma miejsca dla fałszywych sojuszników. Potrzebujemy, aby tym razem mężczyźni oddali nam przestrzeń do walki o nasze prawa – na takich zasadach, jakie same ustalimy!

Nadal udzielamy sobie wsparcia, motywujemy się do wytrwałości, przypominamy o empatii i zrozumieniu dla naszych potrzeb. Nie damy się już stłamsić i wykluczyć, musimy być razem i solidarnie walczyć do końca. Widzimy się w sobotę na kolejnym proteście.

 

Ludzie czytają....

Prezydent Jaśkowiak daje pieniądze anarchistom

09-12-2021 / Poznań

Wolny Ogród Miejski Bogdanka otrzymał nagrodę im. Andrzeja Białasa przyznawaną przez prezydenta Jaśkowiaka w ramach konkursu Na Najlepszą Poznańską Inicjatywę...

Lista posłów, którzy głosowali za push-backami

07-12-2021 / Kraj

Często zastanawiamy się, kto jest odpowiedzialny za sytuację na granicy. Wojsko, Straż Graniczna, Policja? Częściowo tak, bo to oni są...

Władze Poznania sprzyjają firmie, która dokonuje dzikiej reprywatyzacji i…

18-12-2021 / Poznań

W zeszłym tygodniu Wolny Ogród Miejski Bogdanka, powstały z inicjatywy Rozbratu, uzyskał nagrodę przyznawaną przez prezydenta Jaśkowiaka w ramach konkursu...

Rząd szykuje kolejny zamach na przyrodę

05-01-2022 / Kraj

Trwające prace rządu nad nową specustawą o ASF to ciąg dalszy degradacji środowiska w wykonaniu ministerstwa rolnictwa. Prace nad nowymi...