Oświadczenie - Przeciwko wysiedleniu uchodźczyń z Ukrainy z hotelu Ikar
Oświadczenie - Przeciwko wysiedleniu uchodźczyń z Ukrainy z hotelu Ikar

Oświadczenie - Przeciwko wysiedleniu uchodźczyń z Ukrainy z hotelu Ikar

  • środa, 16 listopad 2022
Jako poznańskie stowarzyszenia i organizacje zwracamy się z apelem do Wojewody Wielkopolskiego o niedopuszczenie do przesiedlenia uchodźców ukraińskich z budynku przy ul. Solnej. Według naszych ustaleń 250 mieszkających tam osób, głównie kobiet, ale także bardzo wiele dzieci, w tym niepełnosprawnych, jest w trudnej sytuacji materialnej i ich przesiedlenie jedynie pogorszy stan rzeczy.
Próbę wysiedlenia ukraińskich uchodźców bez ich zgody uważamy za niedopuszczalną. Mieszkańcom i mieszkankom grozi się zastosowaniem przymusu. Zamiast załatwienia sprawy w sposób uwzględniający trudne położenie uchodźców wojennych, przedstawiciele administracji robią wszystko, aby doszło do wybuchu skandalu, który skompromituje nasze władze oraz miasto, być może nawet na arenie międzynarodowej. Skoro państwo Polskie deklaruje pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, nie może ich traktować przedmiotowo, ale winno uznać ich prawa i respektować ich zdanie.

Mamy też poważne wątpliwości, czy zasady i tryb przesiedlenia jest zgodny z obowiązującymi w Polsce normami i procedurami prawnymi. Naszym zdaniem lokatorzy i lokatorki przy ul. Solnej powinni podlegać ochronie zgodnie z prawem lokatorskim. Prawnicy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów podjęli odpowiednie kroki, aby w tej kwestii zabezpieczyć obronę prawną uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

 

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów

Centrum Badań Migracyjnych UAM

Poznańska Komisja Międzyzakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”

Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań/Rozbrat

Grupa Animacji Społecznej „Rezerwat”

Stowarzyszenie Lepszy Świat

Fundacja Bezlik

CIM Horyzonty

Stowarzyszenie Jeden Świat

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...