Coraz więcej bezrobotnych

  • wtorek, 19 styczeń 2010
Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie zwolnionych pracowników HCP S.A. Wobec trudniej sytuacji na rynku pracy i nowych planów redukcji zatrudnienia w Cegielskim zadecydowano o zorganizowaniu demonstracji w obronie miejsc pracy na przełomie lutego i marca.
Sytuacja na wielkopolskim rynku pracy jest trudna. Bezrobocie wzrosło w porównaniu z 2008 roku o 50% , przybyło ponad 42 tys. bezrobotnych. W aglomeracji poznański w grudniu 2009 r. zarejestrowanych było 15 tys. bezrobotnych, o ponad 7 tys. więcej niż przed rokiem. Dodatkowo z uwagi na to, że od stycznia 2010 roku wchodzą w życie nowe wyższe zasiłki, część zwolnionych czekała z zarejestrowaniem się. Na przykład do połowy grudnia z ok. 400 zwolnionych pracowników Cegielskiego (zwolnienia zaczęły się we wrześniu) zarejestrowało się w Urzędzie Pracy jedynie 24 – reszta przełożyła to na styczeń. Dramatycznie spadła także liczba ofert pracy.

Z informacji jakie docierają do związku, dyrekcja Cegielskiego planuje dalsze redukcje zatrudnienia. Pracę mają stracić nie tylko pracownicy spółek-córek, ale także HCP S.A., gdzie niedawno przeprowadzono zwolnienia grupowe (470 osób). Mówi się o kolejnej liczbie 100-200 osób. Niepewna sytuacja jest także pracowników Fabryki Pojazdów Szynowych. Zostali oni niedawno przez Cegielskiego odsprzedani Agencji Rozwoju Przemysłu.  Zatrudnienie w tej spółce już miało spaść o ponad 100 osób (na koniec 2008 r. FSA zatrudniała blisko 500 pracowników).

Ludzie czytają....

2017 - Polska - I. Stachowiak 2020 - USA…

10-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

W maju 2017 cała Polska dowiedziała się, że Igor Stachowiak był torturowany i został zabity przez funkcjonariuszy policji. Środowisko anarchistyczne...

Floyd Stachowiak

12-06-2020 / Kontrola społeczeństwa

Przemoc policyjna nie jest niczym nowym, jest to temat, który przewija się przez dyskurs społeczny regularnie od lat. Policja od...