GW: Alternatywne grupy będą demonstrować podczas szczytu w Poznaniu

GW: Alternatywne grupy będą demonstrować podczas szczytu w Poznaniu

  • piątek, 28 listopad 2008
- Może być gorąco - zapowiadają poznańscy anarchiści. 6 grudnia chcą wyjść na ulicę i protestować przeciwko konferencji klimatycznej. Anarchiści chcą się przyłączyć do pokojowego marszu ekologów. Ci drudzy już przypuścili pierwszy atak. W internecie. Podszyli się pod oficjalną stronę internetową konferencji klimatycznej. Atakują szczyt ONZ i władze Poznania. - Na placu wolności w Poznaniu, gdzie marsz się rozpocznie, będą skandować swoje hasła - zapowiada Damian Kaczmarek z poznańskiego Federacji Anarchistycznej. Być może dołączą się do nich anarchiści i alterglobaliści z całego świata.- Podczas szczytu szykujemy spore uderzenie - zapowiada Marek Piekarski z Federacji Anarchistycznej. - Wesprze nas kilkuset alterglobalistów z całej Europy, a nawet Azji - mówi.
Powielane hasło "Co wydarzy się 6 grudnia?" sugeruje, że to właśnie tego dnia dojdzie do protestu anarchistów. Na sobotę, 6 grudnia, planowana jest także demonstracja Sekcji Rowerzystów Miejskich. To może być najgorętszy dzień konferencji klimatycznej.

Policjanci nie przewidują by podczas marszu musieli interweniować. Andrzej Borowiak z poznańskiej policji przekonuje że oficerowie przeprowadzili już rozmowy z organizacjami, którą mogą zakłócać spokój w trakcie konferencji klimatycznej.

Atak banerami i w internecie

Parę dni temu na rondzie Kaponiera w Poznaniu ktoś zawiesił białe banery z logo poznańskiego Roku Klimatu i Środowiska. Widniały na nich hasła "Kto ociepla nam klimat?" oraz "Co wydarzy się 6 grudnia?". Były łudząco podobne do miejskich materiałów promujących Rok Klimatu i Środowiska oraz Konferencję Klimatyczną ONZ, która 1 grudnia rozpocznie się na targach. Adres jej oficjalnej strony internetowej to www.cop14.gov.pl. Z kolei plakaty z Kaponiery odsyłają na stronę o bardzo podobnym wyglądzie i adresie - www.cop14.org.pl. Stworzyli ją alterglobaliści.

"Konwencja Klimatyczna ONZ jest jedną z umów międzynarodowych, które mają dawać pozory walki z globalnym ociepleniem klimatu, chroniąc jednocześnie prawdziwą przyczynę kryzysu: system społeczno-ekonomiczny oparty na bezwzględnej eksploatacji zarówno przyrody, jak i ludzi" - piszą autorzy strony. Atakują też władze Poznania - zarzucają im uleganie lobby samochodowemu, oddawanie terenów zielonych pod zabudowę deweloperom i podnoszenie cen biletów MPK. Co na to miasto?

- Bannery zostały powieszone nielegalnie i będą zdjęte - mówi Maciej Milewicz z biura prasowego Urzędu Miasta. - Nie zgadzamy się też z żadnymi zarzutami wobec miasta, które znalazły się na tej stronie - dodaje.


Ludzie czytają....

Polityczne ulotki to dla policji śmieci – kolejne absurdalne…

03-08-2021 / Poznań

24 października 2020 roku w ramach protestu, związanego z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, miała miejsce kolejna z serii akcji politycznych. Tym...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...