Nie dla zabudowy Fortu VIIa
Nie dla zabudowy Fortu VIIa

Nie dla zabudowy Fortu VIIa

  • czwartek, 20 styczeń 2022
Po raz kolejny powraca temat planowanej zabudowy Fortu VIIa w Poznaniu. Na jego stokach ma powstać dwanaście 5 i 6 kondygnacyjnych bloków. Inwestorem jest deweloper Constructa Plus sp. z o.o. Wyciętych ma zostać 1468 drzew, a kolejnych 1338 przesadzonych. Jest to przykład niszczenia zieleni miejskiej stanowiącej część unikatowego na skalę Polski układu klinowo – pierścieniowego. Dla przypomnienia – jest to układ zieleni, który pozwala na wietrzenie miasta, a w planach adaptacji Poznania pełni decydującą rolę w ograniczeniu negatywnego wpływu zmian klimatu na mieszkańców miasta.
Polityka zarówno ekologiczna jak i społeczna władz Poznania jest coraz bardziej irracjonalna. Spacerując po mieście, na każdym kroku możemy natknąć się na nowe inwestycje deweloperskie. Na każdym osiedlu jest co najmniej jedna powstająca budowla deweloperska. W większości zastępują one resztki obszarów zieleni. Często dzieje się to pomimo już niewydolnych ulic, przedszkoli, szkół i innych ośrodków użyteczności publicznej. Kompletnie nie dba się o dostępność mieszkańców do terenów zieleni takich jak parki albo skwery.

Nie inaczej jest w przypadku Fortu VIIa. Na przestrzeni ostatnich lat okolica została poddana bardzo silnej zabudowie zarówno mieszkaniowej jak i usługowej. Już w tym momencie ulice na Marcelinie nie są w stanie sprostać rosnącej liczbie samochodów. Dobudowanie kolejnych mieszkań z pewnością ten problem pogłębi.

Cała inwestycja będzie możliwa do przeprowadzenia dzięki dużemu wsparciu prezydenta Jaśkowiaka. Wydał on pozytywną decyzję środowiskową dla inwestycji wraz z postanowieniem o rygorze jej natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Constructa Plus może wnioskować o kolejne decyzje m.in. decyzję konserwatorską i uchwałę Rady Miasta. Zastosowano więc tutaj tzw. Lex Deweloper. Po raz kolejny prezydent pokazuje po czyjej stronie stoi. I z pewnością nie są to mieszkańcy miasta.

Ciekawym faktem jest również, że miasto rozdaje co roku nagrodę Inicjatory, która od kilku lat nosi imię Andrzeja BiałasaTen nieżyjący już społecznik i urzędnik miejski zaangażowany był m.in.w walkę o ochronę Lasku Marcelińskiego przed zabudową mieszkaniowo - usługową oraz budową drogi przecinającej Lasek. W tym roku laureatem nagrody został Wolny Ogród Miejski Bogdanka, którego istnienie pozwala na zachowanie zachodniego klina zieleni w niezmiennej formie. Z tego co mówi prezydent Jaśkowiak - Białas był dla niego wzorem aktywisty społecznego. Nie przeszkadza mu to jednak podejmować decyzje, stojące w sprzeczności z tym, czego pragnął i o co walczył Andrzej Białas. Nie przeszkadza mu to stosować Lex Deweloper, pomimo tego, że wcześniej deklarował, że Poznań będzie miastem bez cięć w ramach Lex Szyszko. Nie przeszkadza mu produkowanie dodatkowej presji na Lasek Marceliński, w którym właśnie w czasie Lex Szyszko z inicjatywy m.in. władz miast jako odpowiedź na wszechobecną wycinkę mieszkańcy i politycy nasadzili 1000 drzewek.

Przyglądamy się planowanej zabudowie Fortu VIIa. Jest ona równie bulwersująca co zabudowa Doliny Bogdanki. Dlatego z pewnością będziemy informowali o tej sprawie i podejmowali działania, jeśli będą potrzebne. Jako mieszkańcy Poznania musimy doprowadzić do sytuacji, gdzie wszystkie kliny zieleni zostaną objęte należną im ochroną.

Ludzie czytają....

EVICTION OF ROZBRAT IS APPROACHING. DEMONSTRATION ON SEPTEMBER 10TH

10-08-2022 / News in english

After years of fighting for preservation of Rozbrat, the most critical moment in almost thirty years of history of this...

W obronie Rozbratu - przeciwko dzikiej reprywatyzacji i biernej…

10-09-2022 / Ruch wolnościowy

W sobotę o godzinie 13 rozpoczął się protest w obronie istniejącego już 28 lat centrum społeczo-kulturalno-politycznego Rozbrat. Od dobrych kilku...

Eksmisja Rozbratu z przyzwoleniem władz Poznania na dziką reprywatyzację

09-09-2022 / Rozbrat zostaje!

Rozbrat powstał w 1994 r. na działce skarbu państwa, którą od 1991 r. próbuje sprywatyzować firma Darex. 31 lat temu...

"To co robicie to czysty antykapitalizm rodem z koszmarów…

05-09-2022 / Poznań

1 września w Poznaniu wraz z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Lokatorów przeprowadziliśmy interwencję lokatorską na ulicy Przepiórczej. Właścicielka mieszkania jakiś czas temu...