Bujny drzewostan to nasz dobrostan
Bujny drzewostan to nasz dobrostan

Bujny drzewostan to nasz dobrostan

  • niedziela, 05 listopad 2023
"Bujny drzewostan to nasz dobrostan" - taki baner zawisł kilka dni temu na wiadukcie przy ul. Pułaskiego. O co chodzi?
PKP planuje wyciąć ponad 600 zdrowych drzew z okolic torowiska w centrum Poznania. Mimo że żadne nie spowodowało poważnego wypadku, spółka argumentuje, że planuje usunąć drzewa z powodów bezpieczeństwa.
 
W tym samym miejscu miasto nie podziela takich obaw i nie myśli o wycinkach, chociaż drzewa czy gałęzie opadałyby raczej nie w górę nasypu, a w dół, czyli na tory tramwajowe. W centrum miasta ewentualnych szkód można pozbyć się szybko, a pociągi nie rozwijają jeszcze dużych prędkości – realne zagrożenie jest bardzo niskie.
 
Dęby, klony, wiązy, niektóre o obwodach blisko 2m oraz szereg innych gatunków roślin, siedlisko wielu gatunków zwierząt, cień i chłód dla mieszkańców, czystsze powietrze w centrum miasta, lepsza retencja wody, ale też przyjemna natura zamiast głośnej infrastruktury kolejowej – to wszystko ma zniknąć bez powodu.
 
To już kolejne miejsce, które zamiast trochę chłodzić okolicę, może stać się wyspą ciepła, gdzie zamiast korzystać z właściwości filtrowania powietrza, mamy mieć więcej pyłu i hałasu. Wcześniej PKP bez konsultacji z mieszkańcami i radnymi dzielnicy ogołociło nasyp przy ul. Św. Wawrzyńca. Łącznie media donoszą o kilku tysiącach drzew już wyciętych lub zaplanowanych do wycięcia od 2022 roku w samych miastach.
 
Mieszkańcy Poznania mają prawo do zieleni! W dobie kryzysu klimatycznego takie tereny mają strategiczne znaczenie. Domagamy się, by urzędnicy poważnie potraktowali swój obowiązek przygotowania miasta to skutków zmian klimatycznych i nie wydawali zgody na wycięcie pasa ponad 600 zdrowych drzew!
 
Koalicja ZaZieleń Poznań zareagowała i patrzy na ręce urzędników – wielkie dzięki za to.
Chcesz pomóc? Wyślij e-mail lub zadzwoń do Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta i wyraź swój sprzeciw.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 61 878 4053

Artykuły powiązane

Najnowsze od autora

Ludzie czytają....

W obronie doliny Bogdanki i Sołacza Nie chcemy chlewni…

30-10-2023 / Poznań

Sołacz i otoczenie rzeki Bogdanki to jedne z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Poznaniu – część tzw. zachodniego klina zieleni. Dzielnica...

Z Chomska do Arizony – wywiad z Noamem Chomskim…

10-10-2023 / Polityka

Poniżej prezentujemy, przeprowadzoną ok. trzy miesiące temu, rozmowę z Noamem Chomskim. Udostępniamy ją zarówno w wersji wideo, jak też pisemnej...

ZAPADŁ WYROK W SPRAWIE MARII MAGDALENY MALINOWSKIEJ PRZECIWKO AMAZON

12-10-2023 / Poznań

Cieszymy się z wygranej Marii Magdaleny Malinowskiej w jej sprawie przeciwko Amazon. Wyrok sądu (jeszcze nieprawomocny) stanowi wyraźne potwierdzenie, że...

Ofiary wojny w Palestynie 2008–2023

31-10-2023 / Kontrola społeczeństwa

Od 2007 r., kiedy Izrael wprowadził blokadę Gazy, wielokrotnie wybuchały konflikty palestyńsko-izraelskie. W 2008 r. siły izraelskie zaatakowały Gazę. Celem...