PRZECIWKO WYCINCE LASÓW OCHRONNYCH POZNANIA
PRZECIWKO WYCINCE LASÓW OCHRONNYCH POZNANIA

PRZECIWKO WYCINCE LASÓW OCHRONNYCH POZNANIA

  • poniedziałek, 05 luty 2024
Od kilku lat w polskich miastach , a szczególnie na ich obrzeżach pojawiają się protesty lokalnych społeczności i mieszkańców. Są to miejsca aktualnych konfliktów o lasy i drzewa, które już częściowo zniknęły lub mają zniknąć z powodu rabunkowej polityki Lasów Państwowych oraz braku ochrony ze strony władz miast. Lasy, które produkują dla nas tlen znikają na naszych oczach, podczas gdy prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępcy milczą. Taka postawa rządzących od lat zaostrza kryzys klimatyczny, który z roku na rok odczuwamy coraz bardziej.

Dlatego w dniu, w którym na sesji rady miasta podejmowany będzie temat o walce ze smogiem - postanowiliśmy o nich przypomnieć. Jednocześnie wzywamy do dalszych protestów, merytorycznego uczestniczenia i bezpośredniej walki z włodarzami samorządowymi i Lasami Państwowymi, które stawiają pieniądze ponad dobro wspólne, jakim są lasy ochronne dla miast i tereny zieleni w miastach.

 

str22

Nie ma miasta, w którym samorząd nie kooperuje z Lasami Państwowymi. I jedni i drudzy w swoich decyzjach kierują się natychmiastowym dochodem dla siebie i gmin. Skuszeni takimi zastrzykami finansowymi włodarze miast chętnie wyprzedają kolejne tereny zieleni i zamykają oczy na to co dzieje się w lasach ochronnych miasta. Przeznaczają pod zabudowę działki graniczące z lasami, najcenniejsze z punktu widzenia radzenia sobie m.in. ze smogiem i produkcją tlenu. Zupełnie nie zwracają uwagi na wartości lasów ochronnych jak i samych drzew w mieście oraz korzyści jakie przynoszą stare nasadzenia na terenach zurbanizowanych.

 

Czarują nas zrównoważonym, 10-cio letnim Planem Urządzenia Lasu, czarują nasadzeniami kompensacyjnymi i dopieszczonymi wizualizacjami zielonych parków i ogrodów, które deweloper urządzi na wybudowanym osiedlu. To jest fikcja, kłamstwo i greenwashing na olbrzymia skalę. Żadne nowo posadzone drzewko nie podoła roli, jaką pełnią stare drzewa w lasach ochronnych – nie zatrzyma wody, nie da cienia latem, nie obniży temperatury w mieście i nie przetworzy takiej ilości CO2 czyszcząc ciężkie miejskie powietrze. Żadne zamknięte i ogrodzone parki i osiedla nie zastąpią lasu, łąki, czy miejskiego zieleńca, które są naszym wspólnym dobrem i wspólną darmową, przestrzenią wypoczynku. Las ochronny powinien pełnić funkcje społeczne a nie gospodarcze!

jaśkowiak betonoza

Naszym celem jest nowy zielony ład w zakresie zajmowania się zielenią miejską i myślenia o niej. W szczególności jeżeli chodzi o lasy ochronne w poznańskich klinach zieleni i na obrzeżach miasta. Chcemy by w obliczu katastrofy klimatycznej i w celu adaptacji do zmian klimatu, miasta i gminy wprowadziły absolutny priorytet ochrony lasów. Chcemy opracowania wytycznych, zmuszających zarządzających lasami do stosowania rozwiązań wspierających naturalną retencję wody; zakazu budowy w otulinie tych lasów i sąsiadujących z nimi terenach zieleni; statusu dzikich zieleńców dla terenów naturalnie porosłych samosiejkami i ochrony ich przed niszczeniem, jako miejskich ekosystemów zieleni; ochrony drzew, natychmiastowego nadania statusu pomników przyrody wszystkim drzewom spełniającym kryteria, absolutny zakaz inwestycji w obszarach natura 2000, rezerwatach przyrody, parkach narodowych i ostojach, a także w ich otulinach.

Dość niszczenia miejskiej zieleni!

 

Zielona Fala / Kolektyw Rozbrat / Federacja Anarchistyczna - s.Poznań

Ludzie czytają....

Komunikat odnośnie Duda Development

02-06-2024 / Rozbrat zostaje!

Na początku lutego informowaliśmy o pobiciu członka Kolektywu Rozbrat przez ludzi działających na zlecenie Duda Development

Iran: strajki, demonstracje i wojna

24-07-2024 / Polityka

Rząd w Teheranie nie jest gotów iść na wojnę i bronić swoich braci muzułmanów, Palestyńczyków, bo obawia się reakcji własnego...