Emeryci i Lewica
Emeryci i Lewica

Emeryci i Lewica

  • poniedziałek, 18 listopad 2019
Podniosła się wrzawa, bo posłowie PiS złożyli projekt podwyższenia składek ZUS dla osób najwyżej zarabiających. Wiadomo, że jest temu przeciwna partia Gowina. Sojusznik PiS przedstawia siebie jako obrońcę interesów biznesu i klasy średniej. Media mnożą spekulacje i pojawiło się pytanie czy za zmianami będzie głosować Lewica?
Obecnie rozstrzyga się, jakie znaczenie ma powrót Lewicy do parlamentu. Czy da ona sobie narzucić grę w stylu „PiS kontra reszta świata”, czy też stanie się „trzecią siłą”? Z własnym programem politycznym i strategią działania. Dotychczasowe doświadczenia każą nam postrzegać lewicę parlamentarną jako raczej przybudówkę do neoliberalnej elit władzy. Czas pokaże czy coś się zmieniło.

W wypowiedzi dla radia TOK FM przedstawicielka lewej strony sceny politycznej, Gabriela Morawska-Stanecka, póki co wyraziła swój sceptycyzm co do planowanej nowelizacji oskładkowania najbogatszych. Choć jednoznacznie nie wykluczyła takiego wariantu, jednak podkreśliła głównie fakt, iż podwyższenie składek ZUS ma dla PiS znaczenie doraźne. Chodzi o uzyskanie – obiecanych przez PiS podczas kampanii wyborczej – pieniędzy na dodatkowe emerytury. Poza tym – mówi – nie można procedować nowelizacji przepisów jak do tej pory – ekspresowo. Jeżeli zmiana ta w ogóle miałaby wejść w życie to dopiero od 2021 r.

W wypowiedzi Gabrieli Morawskiej-Staneckiej (jak w wielu innych w tej dyskusji), zabrakło jednej rzeczy. Odpowiedzi na pytanie – co na to emeryci? Czy emeryci także uważają, że to tylko doraźny cel rządzącej prawicy i czy przedkładają prawne standardy ponad dodatkowe pieniądze.

W Polsce średnia emerytura to 2237 zł brutto (1853 zł netto). Kobiety otrzymują jeszcze mniej – średnio 1845 zł (1536 zł netto). Coraz więcej osób nie osiąga nawet minimalnej emerytury (obecnie 1100 zł brutto). W 2020 roku będzie to dotyczyć ok. 315 tys. osób, kilkakrotnie więcej niż jeszcze 5 lat temu. W 2025 szacuje się tę grupę już na 500 tys. osób.

Wg GUS ponad milion emerytów pracuje (bez uwzględnienia ”zatrudniania na czarno”). Już co piąty emeryt musi dorabiać. Liczba to lawinowo rośnie. Tylko ok. 40 proc. z nich ma umowy o pracę. Duża część jest skandalicznie wyzyskiwana.

Z drugiej strony chodzi o kadry kierownicze i menedżerskie. To 2-3 proc. ogółu zatrudnionych, który obowiązują inne zasady niż pozostałych. Zarabiających na rękę miesięcznie nie mniej niż 8000 złotych. Szczodra władza daruje tej elicie łącznie 8 mld zł rocznie – po 20 tys. na głowę!

Teoretycznie to dobrze znane fakty, podawane przez główne media. Ale na wybraną do sejmu Lewicę kładzie się cień elitarności. Groźba kompletnego oderwania od realiów życia większości ludzi i ich poczucia sprawiedliwości. W wypowiedzi Gabrieli Morawskiej-Staneckiej było to wyraźnie czuć.

Czy zwiększenie składek ZUS dla najbogatszych to dobry pomysł? Mówi się, że może skutkować silnymi dysproporcjami w pobieranych emeryturach na przeszłość. Problem polega na tym, iż ci których przepis ten ma dotyczyć i tak są „materialnie ustawieni”. Zabezpieczyli już swoją przyszłość. Dla nich – jak to dla całej liberalnej opinii publicznej – ZUS to tylko ciężar i rozbój w biały dzień. W tym kontekście słowo „solidarność” nigdy się na ich ustach nie pojawia.

Nie mam nic przeciwko temu, aby Lewica zagłosowała w tej sprawie razem z PiS. Jeżeli jednak tak się nie stanie, to trzeba zapytać, co Lewica zamierza zrobić dla emerytów w 2020 roku. Tylko proszę mi tu nie wyjeżdżać z „inicjatywą ustawodawczą”, bo za nią emeryt czy emerytka czynszu nie zapłać i leków nie wykupi.

Ludzie czytają....

Czego się możemy od was nauczyć towarzysze

15-10-2021 / Aktywizm

To nie będzie typowa relacja ze spotkania, bo i spotkanie nie było typowe. Okazja do rozmowy z przedstawicielami i przedstawicielkami...

Do kogo należy Rozbrat?

20-10-2021 / Rozbrat zostaje!

Przedstawiamy krótką historię terenu, na którym znajduje się skłot Rozbrat. Mamy nadzieję, że ta forma pozwoli lepiej zrozumieć wszelkie zawiłości...

Popieram Ostaszewską

17-11-2021 / Kontrola społeczeństwa

Są „idioci pożyteczni” i „idioci niepożyteczni”. Tych drugich jest niestety więcej, zwłaszcza wśród urzędników i polityków zasiadających w ławach poselskich...

Schizofrenia Jacka Jaśkowiaka. „Społeczny Poznań” w Kronice Miasta Poznania…

07-11-2021 / Sprawy lokalne

W październiku 2021 r. ukazał się numer „Kroniki Miasta Poznania” zatytułowany „Społeczny Poznań”. „Kronika” jest kwartalnikiem wydawanym pod patronatem Rady...