GW: Komornik zapukał do Rozbratu. Co ze skłotem?

GW: Komornik zapukał do Rozbratu. Co ze skłotem?

  • sobota, 17 styczeń 2009
Skłot Rozbrat odwiedzili komornik i rzeczoznawca. Przyszli sporządzić wycenę terenu. Bank, do którego należy działka z Rozbratem, planuje zlicytować ją w ciągu trzech miesięcy. Na skłocie mieszka ok. 20 osób. Kilkudziesięciu aktywistów prowadzi tam jedyne w Poznaniu centrum kultury niezależnej z prawdziwego zdarzenia. Organizują koncerty, wystawy, imprezy, dyskusje. Teren skłotu to, według szacunków anarchistów, pół hektara, na którym stoi 6 budynków. Działkę przy ul. Pułaskiego skłotersi zajęli w 1994 r. Wcześniej działała tam hurtownia i firma Darex. Zostały po niej długi, które przejął Mazowiecki Bank Regionalny i Zrzeszone Banki Spółdzielcze. Bank planuje zlicytować teren, ale jego przedstawiciele nie chcą rozmawiać z mediami. - Jesteśmy profesjonalnym bankiem, nie udzielamy informacji każdemu. Proszę wysłać pytania faksem. Ale dziś na nie i tak nie odpowiemy - mówi Jacek Bagiński, naczelnik wydziału wierzytelności trudnych.
Środowy mroźny poranek. Na Rozbrat przy ul. Pułaskiego przychodzi rzeczoznawca, komornik i policjanci. Chwilę negocjują z anarchistami przy bramie, w końcu zostają wpuszczeni na teren skłotu. Nie mogą wchodzić do żadnego z budynków. - Rzeczoznawca przyszedł na nowo wycenić zajęty przez nas teren - opowiada Marek Piekarski z Rozbratu. Od jego pierwszej wizyty na skłocie minął dokładnie rok. - Udało nam się dowiedzieć, że wtedy wyceniono Rozbrat na 6 mln zł. Teraz jego cena pewnie wzrośnie. Od komornika dowiedzieliśmy się też, że licytacja Rozbratu odbędzie się w ciągu najbliższych trzech miesięcy - dodaje.

Działka zajmowana przez anarchistów jest atrakcyjnie położona. Ale skłotersi liczą, że jej licytacja nie spotka się z dużym zainteresowaniem deweloperów. Potencjalni inwestorzy będą musieli liczyć się z tym, że anarchiści nie oddadzą Rozbratu bez walki.

- Na pewno nie dojdzie do takiej sytuacji, że przyjdzie do nas jakiś facet z nakazem eksmisji, a my grzecznie sobie pójdziemy. Od 14 lat tworzymy historię tego miejsca. Nie zamierzamy się nigdzie przenosić - zaznacza Piekarski. - Nie chcemy iść na noże. Wysyłaliśmy pisma do komornika, banku i sądów. Wszyscy odpisali nam, że nie jesteśmy stroną w sprawie. Nikt nie chce z nami rozmawiać - dodaje Marek Piekarski.

W Europie było już kilka przypadków "uratowania" skłotów. Kiedy w Berlinie usiłowano zlicytować skłot Kopi, który mieści w przedwojennej kamienicy, przez dłuższy czas nikt nie był zainteresowany kupnem terenu. Potencjalni inwestorzy nie chcieli ryzykować zadym z anarchistami, którzy wcześniej setkami wychodzili na ulice podczas demonstracji w obronie Kopi. Po kilku nieudanych licytacjach w końcu znalazł się kupiec, który kupił teren za 800 tys. euro. Znacznie poniżej jego rynkowej wartości. - Kupcem okazała się osoba podstawiona przez albańską mafię - opowiada Piekarski. - Teraz berlińscy anarchiści wynajmują od niej budynek za symboliczną złotówkę - dodaje.

Z kolei mieszkańcy Christianii, legendarnego skłotu w Kopenhadze, zostali uznani przez duńskie władze za społeczność niezależną. Skłot działa już od niemal 40 lat i nie jest zagrożony likwidacją. Co więcej, dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Michał Wybieralski, 2009-01-16

Ludzie czytają....

Polityczne ulotki to dla policji śmieci – kolejne absurdalne…

03-08-2021 / Poznań

24 października 2020 roku w ramach protestu, związanego z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, miała miejsce kolejna z serii akcji politycznych. Tym...

ZKZL i władze miasta domagają się eksmisji. Gazeta Wyborcza…

29-07-2021 / Walka klas

Gazeta Wyborcza dołącza do chóru nawołującego do wyrzucania ludzi z domów. ZKZL planuje eksmitować blisko 200 osób. „Czy wraca polityka...

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

29-08-2021 / Kraj

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa - Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat - związana zkryzys w Usnarzu Górnym...

27 urodziny Rozbratu. Eksmisja skłotu czy likwidacja fikcyjnej spółki?…

09-09-2021 / Rozbrat zostaje!

W dniach 10-11 września centrum społeczne Rozbrat obchodzi swoje 27 urodziny. Z Rozbratu wywodzi się związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jak...