Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

“Pokażę ci, co to znaczy komuś jebnąć” – relacja zatrzymanego aktywisty (film)

rozbrat.org
tomasz-wolinskiPoniżej publikujemy relację zatrzymanego przez policję po zakończeniu nielegalnej eksmisji skłotu Warsztat na ul. Podgórze.

Dnia 29.09 uczestniczyłem w akcji obrony skłotu na ulicy Podgórze. Byłem jedną z osób potraktowanych gazem. Gdy zostałem zaprowadzony do karetki, krótko po tym jak ratownicy medyczni udzielili mi pierwszej pomocy, do karetki weszło dwóch funkcjonariuszy (jeden w cywilu, drugi z długą bronią) i usiłowali mnie zakuć w kajdanki. Doszło do szarpaniny. Oparłem się, gdyż nie została mi jeszcze do końca udzielona pomoc. Ostatecznie policjant w cywilu zdołał skuć jedną z moich rąk i przykuł się do mnie. Zostałem wraz z innymi osobami przewieziony do szpitala, gdzie pomocy udzieliła mi lekarka okulistka. Zapisała mi maść na podrażnione oczy, jednak policjant na początku stwierdził, że sam mam sobie ją wykupić. Odparłem, że skoro jestem zatrzymany, ten obowiązek spoczywa na policji, na co odparł, że “na pewno nie on będzie kupował mi lekarstwa”.

Zostałem przewieziony na komisariat na Al. Marcinkowskiego, wprowadzony na hol, gdzie znajdowali się policjanci interweniujący na Podgórzu. Z miejsca posypały się na mnie obelżywe uwagi, skuli mi też ręce na plecach w taki sposób, że bardzo mocno uciskały mi przeguby, po czym kazali mi stać odwróconym do ściany. Co chwilę wysłuchiwałem kolejnych obraźliwych uwag, które starałem się ignorować.

Po około półtorej godziny inny policjant wprowadził zatrzymanego w zupełnie innej sprawie z prośbą, by policjanci kilka minut go popilnowali. Podszedł do niego policjant Tomasz Woliński  i powiedział do zatrzymanego: “Stań tu ryjem do drzwi”. Mężczyzna odpowiedział: “Nie mam ryja, tylko twarz”. Tomasz Woliński natychmiast uderzył go pięścią w prawy bok i zaczął popychać na drzwi. Trwało to chwilę.

Funkcjonariusz Tomasz Woliński z tzw. grupy realizacyjnej, był obecny wcześniej podczas interwencji na Podgórzu, gdzie zachowywał się wyjątkowo agresywnie i bez żadnego powodu, jeszcze zanim drzwi kamienicy zostały otwarte, szarpał i dusił jedną ze zgromadzonych osób (zobacz film poniżej – red.).

Gdy zaatakowany przez Wolińskiego mężczyzna wychodził wraz z policjantem z holu komisariatu, powiedziałem mu, że jestem gotowy poświadczyć, że policjant Tomasz Woliński go pobił, co wywołało kolejne drwiny. Po chwili funkcjonariusz Woliński podszedł do mnie i powiedział, że mi “dopiero pokaże, co to znaczy komuś jebnąć”, po czym uderzył mnie pięścią w splot słoneczny, a następnie lewą ręką chwycił mnie za głowę i zaczął na przemian kopać mnie kolanem i uderzać pięścią w splot. Dostałem ok. 6-8 uderzeń, po czym zostałem puszczony. Żaden ze zgromadzonych policjantów nie zareagował. Po chwili inny policjant wszedł na hol i zapytał wciąż stojącego przy mnie Tomasza Wolińskiego czy może zamknąć drzwi. Inni policjanci powiedzieli mu, że “rzucił się na Tomka”. Cały czas miałem skute na plecach ręce. Stanąłem z powrotem pod ścianą starając się nie stracić przytomności.

Dalsze czynności przebiegały standardowo. Zostałem wypuszczony o 21.30 z zarzutem znieważenia policjanta, to jest art. 226 k.k.
tomasz-wolinski1

SC20120829-225710 

 tomasz-wolinski2
Funkcjonariusz Tomasz Woliński

Komentarze

+3| 35 | kaja2013-04-13 21:47
Dostalam wiadomosc na Fb odnosnie Tomka Wolinskiego, takze wasze apele o kontakt ze znajomymi Tomka zostaly zrealizowane.

Pewnie wielu z Was obrzuci mnie tu nieprzyjemnosci ami bo Tomek jest moja pierwsza miloscia. Bylismy razem prawie 3 lata. Nasze drogi sie rozeszly ale do dzis mamy kontakt. I wiem ze zarzuty jakie tu padaja sa mocno przejaskrawione . Domyslam sie ze w wiekszosci przypadkow Tomek poprostu wypelnia swoje sluzbowe obowiazki. Nawet ten film na youtube nie pokazuje jakiegos znecania sie. Tomek nigdy agresywny nie byl, nie ma tez kompleksow ktore probowalby leczyc wykorzystujac swoja pozycje. Dodatkowo to czlowiek ktory zawsze chetnie pomoze, jest mily towarzyski i taki wrecz do rany przyloz.

Wiem, wiem za chwile padna argumeny ze nie widze go w pracy, i ze tam jest calkiem inny, odreagowuje. Powiem wprost: nie wierze a przedstawiony tu opis ani filmik nie zmieniaja tego co o Tomku mysle.

Zostawcie go w spokoju.
+4| 34 | Izzies2012-09-08 22:31
do Mniszka Brudnica:

Dopatrzyłam się już kilka przekroczeń prawa.1/Akcja Wolińskiego z zagrożeniem dla zdrowia i życia 2/Nie powinna mieć miejsca w ogóle ta akcja policji, to jest sprawa sporna dla sądu.

Gdzie?
1. Policja została wezwana przez właściciela budynku do czego miał prawo. Mimo całego szacunku do tego co squotersi robią jest to w Polsce nielegalne i karalne. Niestety. Policja nie jest tu winna- wykonują polecenie służbowe, tak jak pracownik wykonuje polecenie szefa- jeżeli wiesz w ogóle co to praca!!!
2. Na prośby słowne policjantów reakcja tłumu była odwrotna- agresja! Jak mieli zareagować? Rozwiązaniem siłowym byłoby chociażby obezwładnienie kolesia za pomocą pałki czy paralizatora,lu b powalenie na ziemię. Tu tego nie było- do czasu aż koleś nie podjął współpracy i nie zrobił tego o co go poproszono. Sam jest sobie winien.!!!!!
0| 33 | psyź2012-09-07 12:31
adres na FB był podany błędnie najwyraźniej - prawidłowy to https://www.facebook.com/tomasz.wolinski.39
0| 32 | aaaaaaaaaaaaaa2012-09-03 16:00
Prosze was nie kablujcie na niego bo w ochronie w tesco klientow wystraszy taka facjata.
+1| 31 | Mechaniczna Mandarynka2012-09-02 21:13
gdzie ten film?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dziewczyny! Potrzebne są czyny!

Kontrola społeczna :: 06 marca :: Komentarze (0)

Dziewczyny! Potrzebne są czyny!

Patriotyzm to lifestyle. Kultura konsumpcyjna w dobie kapitalizmu podsuwa towary otagowane orłami i biało-czerwonymi pasami - koszulki z symbolem Polski Walczącej, opakowania na telefony z rycerzami husarii i patriotyczne butelki na alkohole. Media zalewają nas frazesami o zagrożeniach płynących z zewnątrz - z Syrii, Ukrainy i UE. System edukacji, będący...

Więcej...

Pawła C. Poznania kochanie...

Sprawy lokalne :: 01 marca :: Komentarze (0)

Pawła C. Poznania kochanie...

...czyli krótka historia o tym jak niewiele zabiegów PR-owych potrzeba, by „Paweł C.” stał się „dr Pawłem Cieliczko”.

Więcej...

Prawo do miasta, czy parcie do władzy?

Sprawy lokalne :: 13 lutego :: Komentarze (0)

Prawo do miasta, czy parcie do władzy?

Zbliżają się wybory samorządowe, to tworzą się komitety. Niby to oczywiste, ale jednak życie ciągle potrafi nas w większym lub mniejszy stopniu zaskakiwać. Otóż komitet, którego twarzami są żona urzędującego prezydenta i jeden z wiceprezydentów, bez żenady prezentować się nam będzie w kampanii jako „społecznicy” –  pod logiem „Prawo do...

Więcej...

Podsumowanie działań FA-Poznań w minionym 2017 roku

Aktywizm :: 12 lutego :: Komentarze (0)

Podsumowanie działań FA-Poznań w minionym 2017 roku

W minionym roku działania poznańskiej sekcji Federacji Anarchistycznej skupiały się głównie na kontynuacji własnej aktywności, jak i wspieraniu takich inicjatyw jak Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komisja Międzyzakładowa OZZ IP, Poznaniacy Przeciwko Myśliwym czy Jedzenie Zamiast Bomb Poznań

Więcej...

Symbole państwowe, abstrakcje i małe ptaszki.

Alternatywy :: 07 lutego :: Komentarze (0)

Symbole państwowe, abstrakcje i małe ptaszki.

  O prezentowanej w Zemście wystawie pt. “Abstractions in orange, pink and yellow”, która w środę o 19.30 będzie miała swój finisaż, z jej autorem, Antonym Zmyślonym, rozmawia Marek Piekarski.

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian