Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

(AKT.) Przerwać spiralę politycznych represji! Proces poznańskiego anarchisty

rozbrat.org

images22(AKT) -Jutrzejsza rozprawa została przełożona, o nowym terminie rozprawy poinformujemy

W najbliższy czwartek 22 lutego o godz. 13 w sali nr 1 w Sądzie Rejonowym na ul. Młyńskiej w Poznaniu odbędzie się prawdopodobnie decydująca rozprawa uczestnika poznańskiej sekcji Federacji Anarchistycznej. Prokuratura oskarża anarchistę o to iż wspólnie i w porozumieniu zmuszał funkcjonariusza policji do zaniechania prawnej czynności służbowej stosując przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia  lub zaniechania prawnej czynności służbowej (paragraf 224.&2 kk). Funkcjonariusze policji zatrzymali anarchistę 7 maja 2016 roku, tuż po proteście przeciw udziałowi policji w nielegalnych eksmisjach. Demonstracja 7 maja odbyła się pod aresztem przy Młyńskiej, przyczynkiem do niej stało się uwięzienie innego działacza anarchistycznego - Łukasz Bukowski trafił do więzienia bo... miał siłowo utrudniać obowiązki policjantów, gdy zabezpieczali eksmisję na ulicę niepełnosprawnej kobiety (więcej o proteście tutaj, wideo-relacja nt. rozbitej blokady bezpodstawnej eksmisji tutaj). 

Obie sprawy są wynikiem nakręcanej przez policję spirali represji. Anarchiści i anarchistki angażujący się w działania lokatorskie funkcjonują pod nieustannym, coraz silniejszym naciskiem organów ścigania. Cały paradoks w tym, że stałą podporą dla ich represji są bezpodstawne, prowokacyjne, a nawet nielegalne interwencje policji. 

Łukasz Bukowski został aresztowany, gdy blokował eksmisję, do której – jak ostatecznie uznano – nie powinno w ogóle dojść, a co za tym idzie – w której policja nie powinna asystować. Protest, który miał nagłośnić i skrytykować społeczne efekty policyjnej bezkarności (rodzina lokatorska na bruku, działacz lokatorski w areszcie), policjanci wykorzystali do stawiania kolejnych zarzutów karnych dla ich krytyków. 

Tak jak w przypadku Łukasza, zarzuty karne wobec następnego anarchisty sprowokowała policyjna interwencja, którą nawet sąd uznał wcześniej za niepotrzebną. Oskarżony anarchista miał przeszkadzać tajnym policjantom (ubranym po cywilnemu), którzy ścigali, staranowali autem i napadli innego działacza, Antka z kolektywu Syrena w Warszawie pod pretekstem... zniszczenia muru aresztu (działacz miał napisać na nim 'uwolnić Łukasza Bukowskiego', szerszy kontekst tutaj). W efekcie interwencji zarzucono mu także zniszczenie radiowozu, który go staranował. Po niezwykle drogiej ekspertyzie biegłych – przekroczyła kosztem nawet zawyżone straty w radiowozie i murze aresztu, jednak okazała się bardzo krytyczna wobec zarzutów policji – prokuratura uznała, że żaden z zarzutów nie ma szans się utrzymać. Nie skierowała więc nawet sprawy do sądu, uznając że „czyn nie zawierał znamion czynu zabronionego”. Mimo że – kolejny raz – angażująca ogromne siły policyjne akcja okazała się kompletnym bublem, to anarchista który stanął na drodze tej farsy, dziś staje przed sądem z wizją 3 lat więzienia...

Jakby tego było mało, policjanci stawiają właśnie nowe zarzuty karne dla dopiero co uniewinnionego w poznańskiej sprawie Antka z Warszawy – w zamian za blokadę dzikiej eksmisji w asyście policji, wskutek której lokator doznał złamania kości czaszki, policja i czyściciel starają się wlepić Antkowi 12 lat więzienia (relacja z dzikiej eksmisji tutaj).

Jesteśmy pewni, że bezkarność policji i czyścicieli bezpośrednio przekłada się na kryminalizację działaczy lokatorskich i anarchistycznych. Aby przerwać spiralę represji na tle walk socjalnych i wygrywać te walki, trzeba zerwać z odwracaniem winy i pociągnąć do odpowiedzialności sprawców antyspołecznych represji. Dotąd nie robią tego sądy – robią to jednak anarchiści, na których sądy chętnie skupiają swoją uwagę.

Sprawa, która ma się odbyć 22 lutego nie jest jedyną, jakie w ostatnim czasie założono działaczom i działaczkom anarchistycznym. Kilka osób oskarżono także z tytułu udziału w protestach kobiet i przeciwko rosnącej fali nacjonalizmu i rasizmu, oraz w obronie puszczy białowieskiej itp.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Hodowla zwierząt futerkowych wywołuje falę protestów

Ekologia :: 30 sierpnia :: Komentarze (0)

Hodowla zwierząt  futerkowych wywołuje falę protestów

Obecnie w Polsce toczy się dyskusja nad całkowitym ustawowym zakazem hodowli zwierząt na futra. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, gdzie zapisano zakaz hodowli na futra, utknął w sejmie. Organizacje proanimalistyczne planują ogólnopolską demonstrację w Warszawie, która odbędzie się 13 września.

Więcej...

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent – polemika z „Krytyką Polityczną”

Kontrola społeczna :: 21 lipca :: Komentarze (0)

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent  – polemika z „Krytyką Polityczną”

Magdalena Malinowska pracownica firmy Amazon działająca w OZZ Inicjatywa Pracownicza, współorganizatorka Socjalnego Kongresu Kobiet   Nagłośnienie problemów pracownic ochrony, które zostały zatrudnione przez organizatorki ostatniego Kongresu Kobiet, wywołało pewne zainteresowanie opinii publicznej w tym również środowiska Krytyki Politycznej. Niedawne teksty napisane przez Izabelę Desperak (link) oraz Michała Sutowskiego wraz z Agnieszką Wiśniewską...

Więcej...

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Kontrola społeczna :: 05 lipca :: Komentarze (0)

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Wszystkie osoby które widziały zatrzymanie Gosi C., Macieja H. i Jacka S. i/lub takie, które posiadają dowody mogące świadczyć na rzecz osób oskarżonych w sprawie za Czarny Protest w Poznaniu prosimy o pilny kontakt - ackpoznan@gmail.com !   Ponizej dokładna "kronika" wydarzeń:

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian