Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Uniwersytet Medyczny dokonuje dewastacji terenu zieleni na Grunwaldzie

rozbrat.org

grunwald rozbiorkaW dniu 25 października o godz. 14 na ul. Grunwaldzkiej nr 55 odbędzie się konferencja prasowa zorganizowana przez Koalicję ZaZieleń Poznań. Udział w niej wezmą mieszkańcy Grunwaldu, przedstawicielki Stowarzyszenia Zielony Grunwald, chiropterolog z ramienia Klubu Przyrodników, dendrolog z Instytutu Dendrologii PAN, ornitolog z ramienia Klubu Przyrodników, przedstawiciel Kolektywu Rozbrat. Poniżej przedkładamy oświadczenie dotyczące zagadnień poruszonych podczas planowanej konferencji.


Uniwersytet Medyczny dokonuje dewastacji terenu zieleni na Grunwaldzie

Na ul. Grunwaldzkiej 55 Uniwersytet Medyczny pierwotnie planował rozbudowę istniejącego szpitala w niewielkiej skali, lecz obecne plany zakładają budowę Centralnego Szpitala Klinicznego. Ma on powstać w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłej zabudowy mieszkalnej, na obszarze ochrony konserwatorskiej w wyjątkowo bogatym zasobie przyrodniczym.

Na początku października uniwersytet przystąpił do rozbiórki baraków z użyciem koparek.

Obecnie pod pretekstem rozbiórki budynków na całości obszaru wycinana jest zieleń niska i krzewy, które stanowią siedliska ptaków. W ten sposób uniwersytet planuje unieważnić planowaną na wiosnę 2019 r. inwentaryzację ornitologiczną, gdyż niszczenie owych siedlisk spowoduje wytrzebienie kilkunastu gatunków ptaków obecnie bytujących na całym terenie. Ponadto z powodu niedbale przeprowadzanych prac rozbiórkowych uszkodzono pnie wielu drzew, m.in. dębów, jak i obcięto ich konary. Gruz i deski pozostawione po rozbiórce budynków stały się schronieniem dla objętych ochroną płazów, gadów i jeży. Usuwanie w sezonie jesienno-zimowym takich pozostałości spowoduje zabicie szukających w nich schronienia zwierząt. Niszczenie zieleni postępuje również w 30-metrowym pasie, który uniwersytet zobowiązał się zachować jako pas buforowy między przyszłą inwestycją a zabudową mieszkalną od ul. Ostroroga.

Uniwersytet dopiero po interwencji Klubu Przyrodników informującego RDOŚ o działaniach niszczących siedliska gatunków chronionych zwierząt (w szczególności nietoperzy) przeprowadził inwentaryzację rozbieranych budynków pod kątem obecności siedliska nietoperzy i ptaków oraz podjęcia działań kompensacyjnych. Inwentaryzacja została jednak wykonana niewłaściwie, a w związku z tym nie wykazała ona wszystkich gatunków nietoperzy bytujących na terenie. 22 października w jednym z bunkrów chiropterolog odnalazł niedawno zabitego nietoperza, czyli gatunku, który objęty jest całkowitą ochroną. Inwestor ponadto wadliwie zamknął piwnice, co spowodowało uwięzienie w jednej z nich nietoperza wraz z kotem, który dramatycznie próbował wydostać się na zewnątrz.

Wymienione powyżej przypadki naruszają art. 52 ustawy o ochronie przyrody oraz paragraf 6 Rozporządzenia Ministra Środowiska o ochronie gatunkowej zwierząt. Prace rozbiórkowe prowadzone na zlecenie Uniwersytetu Medycznego są więc nielegalne.

W związku z powyższym domagamy się od Uniwersytetu Medycznego:

 • wstrzymania prac, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie planowanej inwentaryzacji, do czasu jej wykonania;
 • przeprowadzenia pełnej inwentaryzacji przyrodniczej (drzew i krzewów, ptaków, płazów, gadów i ssaków) w dedykowanych poszczególnym gatunkom terminach, pozwalających na realną ocenę sytuacji;
 • przeprowadzenia prac porządkowych po zatrzymaniu rozbiórki w sposób, który nie będzie powodował dalszych strat w środowisku przyrodniczym.

Od władz miasta oraz RDOŚ z kolei domagamy się:

 • cofnięcia decyzji zwalniającej inwestora z przeprowadzenia Opinii Oddziaływania na Środowisko z 2013 r., w której stwierdzono, że na terenie występuje „zaniedbany drzewostan” oraz „brak jest gatunków chronionych”, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym.

Teren przy ul. Grunwaldzkiej 55 to jeden z obszarów zieleni w Poznaniu, któremu zagraża zabudowa. Zagrożenie to wynika z polityki prowadzonej przez władze miasta przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym. Oba podmioty zapewniają stronę społeczną, że planowany szpital nie zajmie więcej niż połowę całości terenu. Skala obecnych prac rozbiórkowych wskazuje jednak, że Grunwaldowi zagraża znacznie większa inwestycja powodująca znacznie większą dewastację obszaru zieleni.

Koalicja ZaZieleń Poznań jest społeczną inicjatywą skupiającą radnych osiedlowych z Naramowic, Umultowa, Kolektyw Kąpielisko, Kolektyw Rozbrat, Stowarzyszenie Zielony Grunwald, Stowarzyszenie Zielona Starołęka, zarząd klubu Łuczniczego Surma działającego w Parku Kasprowicza.


Patrz też: Obszary zieleni w Poznaniu zagrożone zabudową. Raport nt. antyekologicznej polityki władz miasta

 

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Hodowla zwierząt futerkowych wywołuje falę protestów

Ekologia :: 30 sierpnia :: Komentarze (0)

Hodowla zwierząt futerkowych wywołuje falę protestów

Obecnie w Polsce toczy się dyskusja nad całkowitym ustawowym zakazem hodowli zwierząt na futra. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, gdzie zapisano zakaz hodowli na futra, utknął w sejmie. Organizacje proanimalistyczne planują ogólnopolską demonstrację w Warszawie, która odbędzie się 13 września.

Więcej...

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent – polemika z „Krytyką Polityczną”

Kontrola społeczna :: 21 lipca :: Komentarze (0)

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent – polemika z „Krytyką Polityczną”

Magdalena Malinowska pracownica firmy Amazon działająca w OZZ Inicjatywa Pracownicza, współorganizatorka Socjalnego Kongresu Kobiet   Nagłośnienie problemów pracownic ochrony, które zostały zatrudnione przez organizatorki ostatniego Kongresu Kobiet, wywołało pewne zainteresowanie opinii publicznej w tym również środowiska Krytyki Politycznej. Niedawne teksty napisane przez Izabelę Desperak (link) oraz Michała Sutowskiego wraz z Agnieszką Wiśniewską...

Więcej...

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Kontrola społeczna :: 05 lipca :: Komentarze (0)

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Wszystkie osoby które widziały zatrzymanie Gosi C., Macieja H. i Jacka S. i/lub takie, które posiadają dowody mogące świadczyć na rzecz osób oskarżonych w sprawie za Czarny Protest w Poznaniu prosimy o pilny kontakt - ackpoznan@gmail.com !   Ponizej dokładna "kronika" wydarzeń:

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian