Oświadczenie po licytacji skłotu Od:zysk

Oświadczenie po licytacji skłotu Od:zysk

  • Kolektyw Od:zysk
  • czwartek, 03 kwiecień 2014
20 marca odbyła się licytacja budynku, w którym znajduje się skłot Od:zysk. Spółka Paderewskiego sp. z o.o. doskonale zdawała sobie sprawę z tego, iż kamienica ta jest zamieszkana, gdyż zostało to zawarte w opisie nieruchomości odczytanym podczas licytacji. Sprzedano mieszkanki i mieszkańców budynku, czyli, w języku czyścicieli kamienic, tzw. "mięsną wkładkę".

Po raz kolejny potwierdziło się, że potrzeby mieszkaniowe, niezależne centra społeczne i oddolne inicjatywy są mniej ważne, niż robienie interesów i komercjalizacja przestrzeni publicznej.

Podejrzewamy, że nowy właściciel może pójść w ślady czyścicieli kamienic i szykować się do przeprowadzenia nielegalnej eksmisji. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej podkreśla, że "w ciągu dwóch-trzech tygodni kamienica powinna zostać opuszczona". Sugeruje to chęć pozbycia się nas przemocą. Zwróćmy uwagę, że w tym wypadku wszelkie interwencje właściciela ze wsparciem opłaconych najemników będą nielegalne (art. 342 kc: Nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze).

Nie zamierzamy pozwolić, by historie nielegalnych eksmisji znane z poznańskiego Warsztatu i warszawskiej OdNowy powtórzyły się. Jesteśmy świadomi i świadome swoich praw. Jeśli właściciel korzysta z prawa w celu wyczyszczenia kamienicy powinien również wiedzieć o przysługujących nam prawach lokatorskich, których będziemy bronić.

Właściciel sugeruje, że budynek znajduje się w stanie grożącym zawaleniem, co nie jest zgodne z ustaleniem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z zeszłego roku. Postępując zgodnie z tymi wskazaniami, własnym kosztem i nakładem pracy wypełniliśmy wszystkie zalecenia umożliwiające bezpieczne korzystanie z tej przestrzeni.

Zaskoczyło nas, że nowy właściciel, chcąc zlikwidować niezależne centrum społeczno-kulturalne i nasz dom, usprawiedliwia to dbaniem o interes lokalnej społeczności. Obiecuje że w tym miejscu powstanie miejsce społecznie użyteczne, wzbogacające miasto. Jednak z jego mętnych deklaracji, wynika jedynie, że może być to hotel czy sklepy. Społeczna użyteczność tego typu lokali to ponura kpina z potrzeb mieszkańców, którzy nie szukają ani nie korzystają z drogich sklepów czy hoteli. W ten właśnie sposób Stary Rynek powoli stawać się będzie enklawą dla niewielkiej części mieszkańców - tych bardziej zamożnych. Uboższych gentryfikacja wypchnie daleko poza centrum.

Chcielibyśmy uniknąć rozwiązań siłowych, ale zrobimy wszystko, żeby obronić nasz dom.

-- Kolektyw Od:zysk

Ludzie czytają....

Relacja z otwarcia V sezonu na WOMBie

18-05-2025 / Poznań

Dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie się, wspólne działanie i odpoczynek. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, podkreślamy właśnie...

Łowcy skór. Pochodzenie przemysłu futrzarskiego

27-05-2025 / Ekologia

W ostatnich dekadach chów zwierząt na futra przybrał ogromną wielkość. Polska stała się jednym z największych producentów skór futrzanych. Obecnie...

Kosmos 2025 – podbój i zawłaszczenie

21-05-2025 / Kontrola społeczeństwa

Wyrwanie się z pola grawitacyjnego Ziemi sprawia nie lada problem i wiążę się z dużymi kosztami. Jednak mówi się i...

Między globalizacją i deglobalizacją

03-06-2025 / Walka klas

Jak wskazują niektóre dane statystyczne, poziom przepływu międzynarodowego kapitału w ostatnich latach wyraźnie zmalał. Czy globalizacja uległa załamaniu?

Rozbrat


Rozbrat
ul. Pułaskiego 21a, 60-607 Poznań