Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Pikieta „Nie dla odkrywek w Wielkopolsce”

rozbrat.org

IMG 20181012 151848a W piątek 12 października 2018 r. pod Urzędem Marszałkowskim odbyła się spontaniczna pikieta przeciwko proponowanej formie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Wielkopolskiego. W jego ramach planuje się objąć szczególną ochroną 3 złoża pokładów węgla brunatnego: Ościsłowo, Dęby Szlacheckie i Piaski, które należą do prywatnego inwestora, jakim jest ZE–PAK. Pomimo bardzo krótkiego czasu mobilizacji w pikiecie wzięło udział 40 osób. Odbywała się ona w chwili, kiedy kończyła się możliwość przesyłania uwag do projektu w ramach konsultacji społecznych. Tym samym uczestnicy pokazali, że społeczeństwo ma wiele uwag i nie ma możliwości, że dokument ten wejdzie w życie po cichu.

W czasie pikiety bardzo mocno zwracano uwagę na problem lokalnych społeczności, które utrzymują się głównie dzięki rolnictwu i turystyce. Powstanie nowych odkrywek doszczętnie zniszczyłoby te sektory gospodarki w regionie. Jednym z ciekawszych przemówień była wypowiedź mieszkańca zagrożonych terenów, który podkreślał, że cały czas mówi się o zabieraniu pracy górnikom, nikt jednak nie wspomina o tym, co z pracą dla osób utrzymujących się na tym terenie w inny sposób. Ochrona złóż jest przedstawiana jako ochrona miejsc pracy lokalnej społeczności, tymczasem społeczność ta również jest, jak podkreślał, przeciwko odkrywkom. W gminie Babiak, na której ma powstać odkrywka Dęby Szlacheckie, 90% mieszkańców zagłosowało przeciwko inwestycji w referendum w 2015 roku.
Uczestnicy pikiety zwracali również uwagę na fakt, że skoro władze spółki ZE–PAK zarobiły na tej inwestycji na czysto ponad 2 miliardy złotych, to chociaż część tych pieniędzy powinno się przekazać na dofinansowanie regionu i np. lokalnej turystyki tak, aby tworzyć alternatywne, nie związane z węglem, miejsca pracy.

W czasie pikiety głos zabrali również uczestnicy Obozu dla Klimatu, który odbył się w ubiegłe wakacje na zagrożonych terenach. Wzięło w nim udział 500 osób. Podkreślali, że społeczeństwo nie będzie biernie przyglądało się decyzjom politycznym, tylko zaprotestuje w każdy możliwy sposób, aby zapobiec niszczeniu naszej przyszłości.

Opublikowanie PZPWW zbiegło się w czasie z publikacją raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ, z którego wynika, że do katastrofy ekologicznej zostało nam tylko 12 lat i jedynym sposobem na ratowanie planety, oraz zablokowanie nieodwracalnych zmian klimatu jest odejście od wydobycia paliw kopalnych. Polskie władze problem ten ignorują i nadal planują wydobycie. Skutkami zmian klimatu zagrożona jest natomiast również Polska, co zostało opisane w dokumencie „Polityka ekologiczna państwa 2030” wydanym przez Ministerstwo Środowiska. Przewiduje się w nim między innymi większą ilość huraganów, susze, upały, osuwiska ziemi w Małopolsce i pustynnienie województwa łódzkiego nawet w 90 % . Straty tym spowodowane sięgną setek miliardów złotych.

PZPWW zakłada między innymi:
- zablokowanie inwestycji na wybranych terenach
- rozwój turystyki w oparciu o walory wyrobisk poodkrywkowych

Jak widać, dla marszałka ważniejsze są sztuczne jeziora, niż piękne jeziora naturalne, które istnieją na tym terenie i którym zagraża powstanie odkrywek i wiążący się z nimi lej depresyjny. Taki lej swoim zasięgiem może objąć, i pozbawić wody, teren do 100 km od planowanych inwestycji.

Węgiel brunatny musi zostać w ziemi.
Nie spalicie naszej przyszłości!

 

IMG 20181012 150941a

IMG 20181012 151031a

IMG 20181012 151205a

IMG 20181012 151538a

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Hodowla zwierząt futerkowych wywołuje falę protestów

Ekologia :: 30 sierpnia :: Komentarze (0)

Hodowla zwierząt  futerkowych wywołuje falę protestów

Obecnie w Polsce toczy się dyskusja nad całkowitym ustawowym zakazem hodowli zwierząt na futra. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, gdzie zapisano zakaz hodowli na futra, utknął w sejmie. Organizacje proanimalistyczne planują ogólnopolską demonstrację w Warszawie, która odbędzie się 13 września.

Więcej...

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent – polemika z „Krytyką Polityczną”

Kontrola społeczna :: 21 lipca :: Komentarze (0)

W zakładach pracy panuje zamordyzm rodem z XIX w., ochroniarki z kongresu to nie incydent  – polemika z „Krytyką Polityczną”

Magdalena Malinowska pracownica firmy Amazon działająca w OZZ Inicjatywa Pracownicza, współorganizatorka Socjalnego Kongresu Kobiet   Nagłośnienie problemów pracownic ochrony, które zostały zatrudnione przez organizatorki ostatniego Kongresu Kobiet, wywołało pewne zainteresowanie opinii publicznej w tym również środowiska Krytyki Politycznej. Niedawne teksty napisane przez Izabelę Desperak (link) oraz Michała Sutowskiego wraz z Agnieszką Wiśniewską...

Więcej...

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Kontrola społeczna :: 05 lipca :: Komentarze (0)

Solidarnie z represjonowanymi po Czarnym Protescie - kronika wydarzeń. Apel o wsparcie!

Wszystkie osoby które widziały zatrzymanie Gosi C., Macieja H. i Jacka S. i/lub takie, które posiadają dowody mogące świadczyć na rzecz osób oskarżonych w sprawie za Czarny Protest w Poznaniu prosimy o pilny kontakt - ackpoznan@gmail.com !   Ponizej dokładna "kronika" wydarzeń:

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian