Grrrl power! Czyli Karioka Girls Rock Camp

  • Krzysztof Kołacki
  • piątek, 04 grudzień 2015
2 grudnia 2015 o godzinie 19:00 w AKK Zemsta odbyło się wydarzenie "grrrl power! czyli Karioka Girls Rock Camp". Zorganizowano je w ramach kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć (http://www.konsola.org.pl/start/?IDN=353). Organizatorki pokazały krótki film dokumentalny poświęcony Karioka Girls Rock Camp (http://www.karioka-girlsrockcamp.pl/) oraz opowiedziały zarówno o historii inicjatywy, jak i jej sytuacji dzisiejszej. Zachęciły do wsparcia kampanii, jak i samych obozów. Ich idea opiera się na wspieraniu nastolatek m.in. ze świetlic środowiskowych czy rodzin zastępczych, często doświadczających społecznego wykluczenia. Dziewczyny przez prawie tydzień uczą się obsługiwać sprzęt techniczny, grać na instrumentach, śpiewać, piszą teksty i tworzą utwory. Wszystko oparte jest na zasadach „wolnościowej edukacji” - uczenia się tego, czego się chce i robienia tego, co się czuje oraz wzajemnego inspirowania. Poza muzyką dziewczyny uczestniczą w warsztatach antydysryminacyjnych i antyprzemocowych, uczą się asertywności i samoorganizacji. Najbliższy Karioka Girls Rock Camp odbędzie się w ostatni tydzień stycznia 2016 roku.

Idea rockowych obozów dla dziewcząt sięga czasów szczytowej popularności ruchu „riot grrrls” i narodziła się w Seattle. Stamtąd rozpowszechniła się na wiele miejsc z całego świata. W polsce rock campy organizują dwie organizacje: Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja i Fundacja Pozytywnych Zmian. Z przedstawicielkami tych organizacji spotkaliśmy się w Zemście. Działają one na rzecz w przestrzeni osobistej i społecznej.

Girls Rock Camp to międzynarodowa organizacja, zrzeszająca kilka krajów Europy, USA, Kanadę, Brazylię. Idea pochodzi z USA a Girls Rock Camp Alliance – organizacja „matka” zrzesza dziś ok. 60 obozów z całego świata i wciąż rośnie. Wszystkie mają wspólną ideę, aby uczestniczki mogły budować poczucie własnej wartości. Każdy z rodzimych obozów trwa 6 dni. Uczestnictwo w obozach jest bezpłatne. Finałem każdej edycji jest koncert (najbliższy – 30 stycznia 2016 w Krakowie). Wiele z tymczasowych rock campowych projektów przeradza się później w regularne składy muzyczne.

Równie ważnym elementem jest pokonywanie barier, przede wszystkim mentalnych. Ludzie mają różne predyspozycje i poziom nieśmiałości. Dlatego, by je przeskoczyć, trzeba stworzyć atmosferę wsparcia i siostrzeństwa. Umiejętność wypracowywania takich mechanizmów równościowych procentuje potem w dalszym życiu uczestniczek warsztatów. Nie zawsze jest łatwo i czasem trochę trwa, zanim wszystkie dziewczyny zrozumieją, że trzeba się wspierać nawzajem, a nie polegać na personalnych sympatiach. Sama nazwa „Karioka” odnosi się do imienia słynnej bohaterki serialu „Stawiam na Tolka Banana” - krnąbrnej buntowniczki, grającej na gitarze i imponującej olejnym generacjom nastolatek i nastolatków. Też miała kilkanaście lat, szczyptę bezczelności i dużo odwagi. Tak jak uczestniczki warsztatów.

Istnieją rozmaite odmiany rock campów, skierowane zarówno do dzieci, jak i dla dorosłych. Karioka jednak sprofilowana jest na dziewczyny między 14 a 18 rokiem życia. Często podjęte w tym wieku kroki maja kluczowe znaczenie w dalszym życiu, tutaj kształtuje się pewność siebie, umiejętność kooperacji, a także samoświadomość. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych odmian „wolnej szkoły” i tutaj, bowiem najważniejszym jest, by nie zatracić własnego rozwoju w rozwoju grupy i by nauczyciel nie przestał być uczniem. Wspierajcie Karioka Girls Rock Camp!

Ludzie czytają....

Licytacja Rozbratu: najczęściej zadawane pytania

04-07-2019 / Rozbrat zostaje!

Teren Rozbratu jest zagrożony licytacją za długi pewnej prywatnej firmy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wokół tego problemu.

Nocne ataki bojówkarzy przed Marszem Równości

08-07-2019 / Poznań

W nocy 6 lipca "aktywiści" Młodzież Wszechpolska Poznań oraz ich sympatycy, min. znany już z wcześniejszych ataków Remigiusz Stalewski, właściciel...

Zbiórka na Zemstę!

08-07-2019 / Ruch wolnościowy

Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta jest świeżo po przeprowadzce, która bardzo nadwyrężyła finansowo ekipę. Potrzebne Wasze wsparcie! Poniżej przekazujemy link i treść...

„Rozbrat is here to stay!” The oldest squat…

29-06-2019 / News in english

In October, Rozbrat squat is celebrating its 25th birthday, but its future is uncertain. A bailiff is preparing to auction...